به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۶۰۹
تاريخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دلايل رشد بالاي نقدينگي توسط یک کارشناس تشريح شد؛
نقش سود بالای بانک‌ها در افزایش نقدینگی بالای هزار ميليارد تومانی
وقتی یک میلیون تومان سپرده داشته باشید و ۲۵ درصد سود بگیرید ، ۲۵ درصد به این سپرده ای که دست نخورده اضافه شده ، یعنی ۲۵ درصد به حجم نقدینگی اضافه شده است .
خردادپرس/ وقتی یک میلیون تومان سپرده داشته باشید و ۲۵ درصد سود بگیرید ، ۲۵ درصد به این سپرده ای که دست نخورده اضافه شده ، یعنی ۲۵ درصد به حجم نقدینگی اضافه شده است .

به گزارش خردادپرس به نقل از پارسینه بانك‌ها در سال‌هاي گذشته مقدار زيادي از منابعشان غيرقابل مبادله شده و براي اين مبالغ ناگزير به پرداخت سود بالا شده‌اند.

حميدرضا جلالی نائینی مدیر گروه پول و ارز پژوهشکده پولی و بانکی توضيح داد: سود بالاي بانكي يكي از مهمترين عوامل افزايش نقدينگي در كشور است.

او متذكر شد: بررسی دلايل اصلي رشد نقدینگی به جز این سه سال اخیر که موضوع به صورت حادتري ديده مي‌شود، چند عامل قابل ذكر است. در دولت‌هاي قبل درآمد ارزي بالا بود و اين موضوع يعني رشد قابل توجه دارايي‌هاي خارجي موجب رشد نقدينگي شده و در عين حال استقراض‌هاي دولت بر اين موضوع دامن زده است.

جلالي گفت: حجم قابل توجهي رشد نقدینگی به نحوه خرج کردن دولت برمي گردد. از اين روست كه مي توان گفت به دليل عدم اصلاح نحوه خرج كردن در دولت هيچ گاه اين معضل حل نشده است.

مدیر گروه پول و ارز پژوهشکده پولی و بانکی خاطرنشان كرد: موضوع ديگر به هزينه بنگاه‌ها باز مي گردد، يعني اگرچه هزينه بنگاه‌ها با رشد مواجه نمي شود اما اين واحدها منابع بيشتري را پيدا مي كنند كه براي اخذ آن به بانك مركزي مراجعه مي كنند.

جلالي با بيان اينكه در دولت يازدهم وضعيت متفاوت بوده و علت‌هاي ديگري مسبب رشد نقدينگي شده است، متذكر شد: در سال‌هاي مورد اشاره نقدينگي با رشد قابل توجهي مواجه شد، اين درحالي است كه دارايي هاي خارجي افزايش زيادي نداشت. در اين مدت بخش قابل توجهي از منابع بانك‌ها در بخش دارايي‌هايي بود كه قابليت مبادله نداشت، بنابراين بانك‌ها مجبور بودند سود بالايي به اين منابع رسوب شده پرداخت كنند تا سپرده گذار سپرده ی خود را خارج نکند . اين روند سبب شد نسبت شبه پول به حجم پول به صورت چشمگيري افزايش يابد.

او افزود: این نرخ سود بالا به طور خودکار در انتهای سال نقدینگی را بالا می برد . وقتی یک میلیون تومان سپرده داشته باشید و ۲۵ درصد سود بگیرید ، ۲۵ درصد به این سپرده ای که دست نخورده اضافه شده ، یعنی ۲۵ درصد به حجم نقدینگی اضافه شده است .
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: