به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۶۹۴
تاريخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
رژیم صهیونیستی به دنبال ازسرگیری روابط خود با ونزوئلا؛
جاخالی دادن ایران در آمریکای لاتین پای اسرائیل را به ونزوئلا باز کرد
ونزئلایی زمان احمدی نژاد به اذعان آمریکا و رسانه های آن به عنوان حیاط خلوت ایران شناخته شده بود این روزها و در دورانی که دولت تدبیر مسایل کشور را پیگیری می کند، ونزوئلا به وضعیت اقتصادی نابسامانی دچار شده و حالا رژیم صهیونیستی در حالی که ایران از آمریکای لاتین جا خالی داده به دنبال از سرگیری روابط خود با این کشورهای این منطقه است؛ از جمله ونزوئلا، بولیوی و کوبا.
خردادپرس: وزارت خارجه رژیم صهیونیستی برنامه کاری خود طی سال های 2017 و 2018 را منتشر کرد که به موجب آن این رژیم به دنبال ازسرگیری روابط خود با 4 کشور آمریکای لاتین یعنی کشورهای کوبا، نیکاراگوئه، ونزوئلا و بولیوی است. هم اکنون رژیم صهیونیستی روابطی با این کشورها ندارد. علاوه بر این، رژیم صهیونیستی درصدد گسترش دامنه همکاری با سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن است.

وزارت خارجه رژیم  صهیونیستی تاکید کرد که ازسرگیری روابط با این 4 کشور آمریکای لاتین در راستای تلاش برای تقویت روابط با کشورهای آمریکای جنوبی و کارائیب صورت می گیرد.

رسانه های صهیونیستی نیز به نقل از شماری از مسئولان وزارت خارجه رژیم صهیونیستی عنوان کردند که این 4 کشور موضعی مخالف اسرائیل اتخاذ کرده و از فلسطینیان حمایت می کنند. کشور کوبا در سال 1973 به دنبال جنگ اکتبر روابط خود با اسرائیل را قطع کرد. اکنون این رژیم تلاش می کند تا به دنبال ازسرگیری روابط کوبا و آمریکا در سال 2014 پس از سالیان متمادی، روابط خود با این کشور آمریکایی را ازسرگیرد.

کشورهای ونزوئلا و بولیوی نیز در سال 2009 و پس از حمله ارتش رژیم صهیونیستی به نوار غزه، روابط خود با این رژیم را قطع کردند. نیکاراگوئه هم در سال 2010 با اسرائیل قطع رابطه کرد.

یوال روتیم مدیر وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در مقدمه برنامه کاری این وزارتخانه نوشت که سال 2017 سال تغییر در روابط خارجی این وزارتخانه خواهد بود و در این سال تحولات مهمی در عرصه روابط بین الملل رژیم صهیونیستی ایجاد خواهد شد و این رژیم باید خود را آماده چنین شرایطی کند و تمام توان و امکانات خود را برای همسویی با این واقعیت ها بکار گیرد.

در برنامه کاری وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، بر حفظ روابط مستحکم با آمریکا به عنوان یک اولویت اصلی و ادامه تماس ها و گفتگوها با روسیه در مورد سیاست های مربوط به خاورمیانه تاکید شده است.

در این برنامه کاری ایران به عنوان یک هدف استراتژیک و راهبردی برای اسرائیل عنوان شده و تاکید شده است که این رژیم پایبندی تهران به توافق هسته ای و بندهای آن را به دقت پیگیری خواهد کرد.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی تاکید کرد که در سال 2017 به دنبال تقویت روابط با کشورهای اروپایی و جداسازی مساله منازعه فلسطینی ـ صهیونیستی و روابط با کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

همچنین تقویت روابط با کشورهای آفریقایی نیز یکی دیگر از برنامه های کاری وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در سال 2017 و 2018 عنوان شده است که این اقدام در راستای ادامه سفرهای بنیامین نتانیاهو به کشورهای آفریقایی در سال گذشته صورت می گیرد. برقراری روابط مستحکم با چین، هند، ویتنام و کره جنوبی هم از جمله اهداف وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در سال تازه است.

به رغم انتقادات و حملات گسترده و مکرر رژیم صهیونیستی علیه سازمان ملل به ویژه پس از صدور قطعنامه هایی در محکومیت این رژیم و در راس آن قطعنامه 2334 شورای امنیت سازمان ملل که هرگونه شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین را محکوم و آن را غیر قانونی اعلام کرد، وزارت خارجه اسرائیل در سند چشم انداز دو ساله خود آورده است که در تلاش برای گسترش فعالیت های خود در سازمان ملل خواهد بود تا جایگاه این رژیم در این سازمان و دیگر نهادهای بین المللی را تقویت کند و با طرح ها و قطعنامه های ضد صهیونیستی مقابله کند.

رژیم صهیونیستی تلاش می کند تا از توسعه و ارتقای تکنولوژی خود به عنوان وسیله و ابزاری برای پیشبرد سیاست های خارجی خود و حضور پررنگ تر در عرصه بین الملل استفاده کند و افزایش صادرات امنیتی نیز یکی دیگر از اهداف وزارت خارجه این رژیم در سال تازه است.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین

Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: