به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۷۲۴
تاريخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
نگاهی به کتاب «ژئوتوریسم جاده ابریشم» نوشته حمید بقایی
در این کتاب که شامل چهار فصل است به جفرافیای تاریخی جاده ابریشم، ویژگی‌های جغرافیای انسانی کشورهای حوزه جاده ابریشم، نقش جاده ابریشم در گردشگری و توسعه منطقه‌ای و اهمیت منطقه‌ای و ژئوپلیتیکی آن پرداخته شده است.
خردادپرس/ حمید بقایی که در هفته‌های اخیر اعلام کاندیداتوری وی برای انتخابات ریاست جمهوری سروصدای زیادی به پا کرد در دولت دهم قبل از آنکه به عنوان معاون اجرایی رئیس‌جمهور فعالیت کند، رئیس سازمان میراث فرهنگی بود، از اقدامات مهمی که وی در آن دوران انجام داد ثبت جهانی آثار بسیاری بود.


بقایی که مدرک کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دارد، تألیفاتی درباره میراث تاریخی ایران دارد؛ وی نویسنده کتاب «ژئوتوریسم جاده ابریشم» است. در پیشگفتار این کتاب آمده است:

«ارتباطات، زیربنای تمدن هرجامعه است، تنها بر این پایه است که گردونه حیات یک جامعه به گردش در می‌آید و به آن رشد و بالندگی می‌بخشد. راه ابریشم با گذر از چندین کشور بزرگ و فرهنگ‌ها و تمدن‌های مطرح آن زمان، مهم‌ترین پل پیوند میان اقوام و ملل آن روزگاران بوده و قرن‌ها این بار سنگین را بر دوش کشیده است. امروز گرچه کشورهای پهناور باستان را مرزهایی تحمیلی، پاره پاره کرده است لیکن، فرهنگ و آیین مردمان این سرزمین‌ها از سرچشمه‌ای یگانه سیراب می‌شوند. راز این یگانگی را باید در پیوندهای تاریخی میان ملت‌ها جست. از ایران تا روم، داده‌ها و ستاده‌ها به چند کالای مادی محدود نشده است، بلکه انچه اندیشه و دست مردمان فراهم می‌آورده این سو و آن سو رفته است، از فرآورده‌های صنعتی و طبیعی گرفته تا دست‌آفرینه‎های بومی و آیین‌های ملی و ادیان آسمانی این همه از اهمیت جاده‌ای نشان دارد که شرق را به غرب پیوند می‌داد. امروزه نیز در سپهر جهانی که بیش از هرزمان دیگر ضرورت‌های همگرایی میان کشورهای هر منطقه از جهان رخ نموده است، نقش و اهمیت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ژئوپولتیکی این شاهراه بیشتر می‌شود. لازم به ذکر است در تحولات جدید ژئوپولتیکی جهان نقش کشورهای اصلی که همه آن‌ها در قلمرو تاریخی جاده ابریشم قرار دارند مانند چین، هند، پاکستان، افغانستان، ایران، ترکیه و عراق بسیار اهمیت پیدا کرده است و احیاء و بهره‌مندی از قابلیت تاریخی و منطقه‌ای جاده ابریشم می‌تواند زمینه‌ساز گشایش راهی باشد که ارتباط میان ملت‌ها را استوارتر بسازد و با همگرایی و توسعه ارتباطات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی نقش و اهمیت آن‌ها را در نظام بین‌المللی وزین‌تر نماید.»

در این کتاب که شامل چهار فصل است به جفرافیای تاریخی جاده ابریشم، ویژگی‌های جغرافیای انسانی کشورهای حوزه جاده ابریشم، نقش جاده ابریشم در گردشگری و توسعه منطقه‌ای و اهمیت منطقه‌ای و ژئوپلیتیکی آن پرداخته شده است.
 
این کتاب در سال 1391 تألیف شده است.

Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: