به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۷۲۸
تاريخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
متن کامل سخنرانی منتشر نشده مهندس مشایی در مراسم ثبت ملی نوروز:
نوروز حقیقتی مسلم و متعلق به تمام مردم جهان است + فیلم و عکس
سرزمین ایران، سرزمین خیزش معرفت، علم و دانش است. در این سرزمین جایی برای بت پرستی نیست اما سلحشوری، اما جنگاوری، اما همت، اما ایستادگی این ملت دلیل دارد. این هماوردی است که شیطان از این مردم طلب کرده است در تاریخ. گوهر نزد ایرانیان است، این گوهر شیطان را بر باد می‌دهد. نابود می‌کند. وقت معلوم را نزدیک می‌کند که روز مرگ شیطان است. تقابل شیطان با ایرانیان منطق دارد هماوردی ایرانیان با شیطان منطق دارد.
خردادپرس/ متن زیر سخنرانی مهندس مشایی در مراسم ثبت ملی نوروز در تاریخ 72/21/6831 است که برای نخستین بار به صورت کامل با عکس و فیلم منتشر می شود، در زیر این سخنرانی را بخوانید:

فیلم سخنرانی مهندس مشایی در مراسم ثبت ملی نوروز


بسم اللّه الرحمن الرحیم

 خداوند را شاکر هستیم که در این فرصت تاریخی که برای همیشه در تاریخ این سرزمین ثبت و ضبط می‌شود و درخشش خواهد داشت، یکی از زیباترین مظاهر وحدت، انسجام، همدلی و هم فکری یکی از بزرگترین ملت‌های تاریخ بشری که از دیرباز تاریخ همیشه هدیه کننده صلح، دوستی و عشق بوده است در این صحنه با شکوه، هویت و ادامه حیات و بقای شایسته او تدبیر، ذکر و یاد آوری می‌شود. امروز در کنار ایرانیان حداقل ده کشور در این فرآیند تکریم، تعظیم و تعزیز نقش آفرینند و اگر نوروز باستانی به نام ایرانیان در دنیا شهره است، امروز بخشی از هویت فرهنگی و تاریخی حداقل ده کشور به حساب می‌آید. بنابراین اگر جهانیان اثری را به شکوه، عظمت، بی‌بدیل و بی نظیر بودن، اذعان و اعتراف می‌کنند و در فهرست آثار جهانی به ثبت می‌رسانند، نوروز افتخار دارد که پهنه وسیعی از این جغرافیای زندگی را امروز تحت تأثیر خود قرار داده است و تعلق آن به همه مردمان در همه نقاط جهان نه امری فرمایشی و نمایشی است بلکه یک حقیقت مسلم است. پژوهشگران که بعضاً نتایج تحقیقات آنها مطرح شد، می‌دانند که تاریخ نوروز، تاریخ کهنی است. آن چنان که یافته‌های ما نشان می‌دهد که حداقل یک هزار سال قبل از میلاد، نوروز به عنوان یک رسم گسترده و سنتی تعیین کننده در سرزمین بزرگ ایران که بخش مهمی از جهان را در زمان خود، به خود اختصاص داده بود، زنده و مؤثر بوده است.
روایات اسلامی مؤید این حقیقت است که نوروز گویی ریشه‌ای از زمان است اراده حق تعالی برای تحقیق زیبایی‌ها و کمالات، جوشش حیات، گسترش دامنه زندگی در عمق تاریخ در نوروز روی داده است. نوروز به تاریخ تعلق دارد، به تاریخی که حیات را برای انسان ثبت کرده است بلکه از این فراتر، نوروز عمیق‌تر از خلقت آدم بر کره‌ی خاکی است و با قدیمی‌تر از زمان حضور آدمیان بر پهنه زمین است. نوروز بستر و ظرف است و گهواره است تا کودک آدمی در این بستر بیاید و آرامش بگیرد. ایرانیان در بین ملت‌های بزرگ جهان در تاریخ از این جهت برجسته‌اند که این گوهر درخشان را از دیر باز تاریخ دریافته‌اند و به عنوان خط محوری حیات اجتماعی، خانوادگی و فردی خود در بستر زمانه و جغرافیای زندگی وسعت بخشیده‌اند و عمق داده اند و موجبات دوام و پایداری‌اش را پیوسته فراهم آورده‌اند و با حضور پر سرور و ارزشمند نمایندگان ده‌ها ملت عزیز، دوست و برادر، امروز در جغرافیای سیاسی امروز جهان در اینجا، این رویداد بزرگ را به کمک هم و در یک اقدام نمادین و شایسته به ثبت تاریخ برسانیم. در این لحظات با شکوه با اعلام ثبت نوروز باستانی به عنوان نخستین اثر ثبت شده، میراث معنوی این سرزمین بزرگ، تاریخی و تقدیم آن به محضر ریاست جمهوری اسلامی ایران، پاسخی در خور و شایسته به احساسات پاک و معرفت عمیق مردان و زنان این سرزمین.

ملت ایران هیچگاه جنگ طلب نبوده است


ایران سرزمین مردان و زنان قهرمان است. این غرش شیران است. این غریو دلیران است. این همان تندر و در پی او همان باران است. این طنین آواز زاینده زمان است. این البته فریاد رسای راد مردان است. این صدای دهل کاروان نور است که به پیش می‌آید. و صدای چکاچک شمشیر سلحشوران و خداجویان و جنگاوران و آزادی خواهان است که برای مقابله با شیطان صف گرفته‌اند. شیطان ما را سیاه معرّفی می‌کند، ما را خشن معرفی می‌کند، ما را جنگ طلب معرفی می‌کند. ملت ایران هیچ گاه جنگ طلب نبوده است چون همیشه تاریخ خداجو بوده است. خداجو در عشق به مخلوق، موجودیت دارد. هیچ انسان جنگ طلبی را خداجو نخواهید یافت چرا که هیچ خداجویی جنگ طلب نخواهد بود. گفتن جناب آقای ارجمند، این صدای تکرار پیام رسای رئیس جمهور ما است که به افتخار گفت و می‌گوید ملت ایران هیچ گاه در طول تاریخ بت پرست نبوده است. ملت بزرگی که خدا را یافته است چگونه بت پرست می‌شود؟ سرزمین ایران، سرزمین خیزش معرفت، علم و دانش است. در این سرزمین جایی برای بت پرستی نیست اما سلحشوری، اما جنگاوری، اما همت، اما ایستادگی این ملت دلیل دارد. این هماوردی است که شیطان از این مردم طلب کرده است در تاریخ. گوهر نزد ایرانیان است، این گوهر شیطان را بر باد می‌دهد. نابود می‌کند. وقت معلوم را نزدیک می‌کند که روز مرگ شیطان است. تقابل شیطان با ایرانیان منطق دارد هماوردی ایرانیان با شیطان منطق دارد.

 امروز دکتر احمدی‌نژاد بعنوان پیشگام مبارزه با ظلم و ستم متعلق به همه دنیا است


اگر امام ما که امروز نامش را بزرگ می‌شماریم و به مقام شامخ او احترام می‌گذاریم و به همه‌ی میهمانان از خارج کشور می‌گوییم که حقیقت همیشه جاوید خمینی مظهر عشق و محبت او است. امروز ما سند آشکار داریم رهبر معظم انقلاب. در این صحنه رئیس جمهورداریم. در دنیای امروز هیچ کس نیست که منکر باشد که امروز پیشگام مبارزه با ظلم و ستم در سراسر این سرزمین بزرگ انسانی در دنیا محمود احمدی‌نژاد است. همین مرد بزرگ که مظهر مبارزه تاریخی ملت ایران با جبهه ستم و ظلم است و از همین رو نه فقط به ایرانیان و نه فقط به کشورهای اسلامی بلکه به همه‌ی دنیای در بند تعلق دارد و آنان می کوشند تا او را مردی خشن معرفی کنند تا در پناه این عبارت "سترگی" مقاومت و ایستادگی او را پنهان سازند. آیا شما ایرانیان و مردان و زنانی که این سخن من را می‌شنوند و ان صحنه را می‌بینند و برای آینده خواهند دید، آیا کسی هست در این سرزمین که این رئیس جمهور را شناخته است و نداند که از مهربان‌ترین دل‌ها و قلب‌ها در این سرزمین امروز در سینه ی این مرد بزرگ قرار ندارد؟ آیا مهربان‌تر از احمدی‌نژاد امروز در کشور است؟ نمی‌خواهم بگویم نیست ولی آیا اقرار و اعتراف نداریم که تا این پایه مردی که همه ی وجودش را تقدیم ملت کرده است و همه‌ی زندگی‌اش را مصروف کشور کرده است و دلش در عشق به مردم می‌تپد. من در تمام دوران زندگی‌ام اعتراف می‌کنم که کمتر انسانی به مهربانی او یافته‌م. این مظهر یک ایرانی است، یعنی ایستادگی، مقاومت، پایمردی و هماوردی در برابر ستم، در برابر شیطان، در برابر ظلم، در برابر تجاوز است و مهربانی، عشق و وفا، صفا و تواضع و فروتنی در برابر انسان است. در تاریخ مراجعه کنید فراوان است. گفتم امروز، روز انتصاب علی به عنوان جانشین پیامبر است. علی را اگر ما معرفی می‌کنیم جز از این زاویه قابل معرفی است؟ جمله‌ای را عرض بکنم و عرائض خودم را خاتمه دهم.

ایران مکتب دارد و خدا و انسان را تؤامان می‌بیند

جمهوری اسلامی ایران یک نظام سیاسی نیست یا به تعبیری بهتر می‌گویم یک نظام سیاسی صرف نیست. یک مکتب است، یک مکتب انسانی است، یک مکتب انسان ساز است، یک مکتبی است که خدا و انسان را تؤامان می‌بیند. نه خدایش در آسمان‌هاست که در زمین کاره‌ای نیست و نه انسانش زمینی است و در آسمان جایی ندارد. ایران مکتب دارد، ایران در پی توسعه‌ی سرزمینی نیست، در پی تحمیل اندیشه‌های خود نیست. ایران اما مسئول است در برابر آنچه در جهان بر انسان می‌گذرد و این مسئولیت از او قابل حذف نیست. مردان و زنان این سرزمین این حقیقت را همواره را فریاد می‌کنند. چنان که امام بزرگ و راحل فرمود و رهبر عزیز انقلاب پیوسته بر این معنا تأکید می‌ورزد که مبارزه‌ی ما دائمی و همه جایی است زیرا تا وقتی که ظلم و ستم باشد در جهان، مبارزه خواهد بود و تا وقتی که مبارزه باشد ما هم هستیم.

 ثبت نوروز به عنوان میراث معنوی، گامی بلند است برای آن که زیبایی‌های این سرزمین و پاکی‌های مردمان این سرزمین را پرچم کنیم و رایتی در احتزاز برای جهانیان پرچم صلحی باشد سفید و نورانی و پیام آور عشق و دوستی به همه‌ی ملت‌های جهان. مردمانی که در آینده‌ی نزدیک در سایه ظهور موفورالسرور پرچم‌دار توحید و عدالت، در کنار هم آرام و خوش خواهند زیست و فرصت‌های زیبای کمال از خاک تا رسیدن به افلاک را دسته جمعی تجربه خواهند کرد. از حوصله‌ی یکایک شما صمیمانه سپاسگزارم و خداوند را به این نعمت بزرگ شکر گزارم. به ملت بزرگ و عزیزم عرض می‌کنم که سر بلند باشید که هستید همواره در تاریخ که نام شما قرین نام آزادگان تاریخ است بزرگان ایرانی.

جمله پایان بخش اینکه ایمان دارم از صمیم قلب که این یک توفیق بزرگ بود که نصیب دولت نهم شد و این برکت دارد. ایمان دارم که این برکت این خواهد بود که سال 1387 به برکت این قدر شناسی تاریخی -چون شما اکنون در حال قدرشناسی از یک تلاش گسترده صده‌های گذشته ایرانیان هستید-  انشاءالله سال 1387 سال پیشرفت‌های بزرگ و سربلندی عظیم برای ملت ایران است. والسلام علیکم و رحمه الله


Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: