به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۷۵۵
تاريخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
مهدی امامی
اُلیگارشی نومقدس مآب‌ها
خردادپرس/ هنگامی که حکومت به دست اشراف سیاسی بیفتد و مناسبات سیاسی و در تعامل با آن، مناسبات اقتصادی به نفع طبقه ای خاص تثبیت شود با پدیده شومی به نام اُلیگارشی مواجه شده ایم. مهم تر از اینکه چه چیزی برای این طبقه مهم است باید گفت چه چیزی برای این طبقه مهم نیست. اگر قرار باشد که در این طبقه فرهنگی-اجتماعی، اصالت با بود سیاسی باشد پس آنچه که مهم نیست نیازهای واقعی مردم است.

به قدری زد و بند و هستی حزبی یا شبه حزبی اصالت دارد که عدالت معطوف به نفی هرگونه نظر استعلایی به مردم به محاق می رود. در این حالت که مردم نیستند دیگر مهم نیست چه چیزی هست؛ به اسم عدالت، عدالت را به خدمت بگیرند یا اینکه به اسم مردم، مردم را. اینها دیگر به هیچ چیز رحم نمی کنند حتی به مقدسات زنده اجتماعی. اینها اسلام سیاسی را هم مسخ می کنند. انقلاب و امام را هم. به قیمت تهوع اجتماعی.

از این پس دو قطبی واقعی، آن چیزی که در ظاهر خود را نشان می دهد نیست. فراسوی دعواهای به ظاهر تند و کاسبکارانه، دو قطبی نخبگان و مردم شکل یافته است و مردم در قفس سخت نخبگان گرفتار شده اند. قفسی نه از جنس قفس آهنین که به راحتی اما به سختی قابل شکستن است. قفسی است پولادین از جنس تار عنکبوت که حتی قدرت حرکت و تغییر را می گیرد. در این حالت هرگونه حرکتی بر علیه نخبگان نومقدس مآب و سلطنت طلب نه اینکه محکوم به شکست باشد اما علاوه بر اینکه دوقطبی بودن جامعه را رو می کند محکوم به برچسب های مختلفی مانند شورش و انحراف هم می شود.

این روند اگر توسط مردم به رهبری روشنفکران دینی و مردمی به نرمی اصلاح نشود چون جمل، نهضت سختی را می طلبد.

* استاد حوزه علمیه قم، دانشجوی دکتری فلسفه علوم اجتماعی
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: