به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۷۵۶
تاريخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۰
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
حسین موسوی چلک
مدارای اجتماعی را پیشه کنیم

انسان موجودی اجتماعی است و یکی از ویژگی های اجتماعی بودن، داشتن ارتباط با دیگران است که ممکن است از منظرهای مختلف قومی، مذهبی، زبانی و... یکسان نباشند اما نیاز به زندگی مسالمت آمیز و آرام در کنار هم دارند تا بتوانند لذت بیشتری در کنار هم ببرند. یکی از مولفه های مهم در این زمینه مدارای اجتماعی با دیگرانی است که ممکن است با آن ها اختلافاتی هم داشته باشیم.

لغت نامه ی دهخدا، مدارا کردن را معادلِ مهربانی کردن، نرمی کردن، شفقت و ملایمت نشان دادن تعریف کرده است. به خوبی آگاهیم که برخی اختلافات نباید زمینه ی دعوا و خشونت را فراهم کند، بلکه باید همدیگر را به رسمیت بشناسیم، تحمل کنیم و به حقوق متقابل هم به عنوانِ شهروندان یک جامعه احترام بگذاریم. موضوعی که پیشوایانِ دین مبین اسلام هم بر آن تاکید کرده اند.

پیامبر اسلام(ص) در روایتی «مهم ترین رکن عقلانیت بعد از ایمان به خدا را مدارا کردن با مردم» می دانند و می فرماید: «عاقل ترین مردم کسی است که بیشترین مدارا را با مردم می کند و خوارترین مردم کسی است که آنان را تحقیر می کند». حضرت علی(ع) می فرماید: «نتیجه ی خردورزی مدارا کردن با مردم است». مدارا کردن نقش بسیار موثری در زندگی افراد به دنبال خواهد داشت. اگر انسان بنا را بر مدارا کردن با مردم نگذارد و در مشکلات با دیگران، به تندی و خشونت رفتار کند، به منزلت اجتماعی خود آسیب خواهد زد. در محیط های زندگی، کار و سایر محیط های اجتماعی، اگر مدارا را پیشه نکنیم، خشونت زندگی را فرا خواهد گرفت؛ چرا که در طول ارتباطات خانوادگی و اجتماعی، موارد فراوانی یافت می شود که رفتار و گفتار همسر، همکار، دوست و... مطابق میل ما نیست و حتی ممکن است برخلاف میل ما باشد و هریک از این موارد می تواند زمینه ای برای بروز خشونت میان افراد باشد. در حالیکه می توان با مدارای اجتماعی بسیاری از اختلافات را حل و آرامش و صمیمیت را حاکم کرد. بی دلیل نیست که در ادبیات ما هم به این موضوع توجه ویژه ای شده است:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است

با دوستان مروت، با دشمنان مدارا

یا آن جا که «سعدی» می گوید:

خواهی از دشمن نادان که گزندت نرسد

رفق پیش آر و مدارا و تواضع کن و جود

مدارا موجب افزایش محبت، صمیمیت، نشاط، انسجام، احساس تعلق و گذشت میان مردم می شود. تاملی بر آمارهای بالای پرونده های قضائی، خشونت های خانوادگی و اجتماعی، طلاق و... در کشور گویای این می تواند باشد که این فضیلت اخلاقی در جامعه خیلی نهادینه نشده است. مدارا از آن جهت فضیلت اخلاقی به حساب می آید که باعث سازگاری بین انسان ها و همچنین دوام روابط انسان دوستانه می شود. برخی که مدارا را یک رفتار برتر انسانی قلمداد می کنند؛ معتقد هستند مدارا از انسانی سر می زند که قدرت بروز عصبانیت هم دارد. اما خشم خود را مهار کرده و رفتار شایسته از خود بروز می دهد. بیاییم نوروز را بهانه کنیم و در سال جدید با تقویت مدارای اجتماعی در خود، جامعه و خانه ای با صفا را شکل دهیم.

*رئیس انجمن مددکاری ایران

منبع: ویژه نامه نوروزی روزنامه شرق در سال 96 

Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: