به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۷۶۶
تاريخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۴
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
بازخوانی سخنرانی مهندس مشایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی:
صنایع دستی تصویری از روح انسانی ماست/ دانش بشری مرهون سنگ بنای ایرانی است
صنایع دستی ما به مراتب بالاتر از یک شغل هست. وجه مهم زندگی ماست، هویت ماست، فرهنگ ماست، باور ماست، اندیشه‌ی ماست، آرمان ماست. تصویری از روح انسانی ماست. صنایع دستی پرچم پر افتخار کاروان ایرانیان است. دانش بشری مرهون سنگ بنای ایرانی است. پس از اسلام نقش مؤثر ایرانیان به عنوان یک ملت در برابر نقش ده‌ها ملت دیگر در فرهنگ و تمدن اسلامی به قدری بارز و برجسته است که امروز هیچ اندیشمندی نیست که منکر این باشد که سهم ایرانیان در بنیانگذاری فرهنگ و تمدن اسلامی به مراتب و به تنهایی در برابر تمام سهم‌های دیگران، خودنمایی می‌کند.
به گزارش خردادپرس، مهندس اسفندیار رحیم مشایی در تاریخ 1388/3/20 در یک سخنرانی در مراسم بزرگداشت روز جهانی صنایع دستی مسائلی را درباره اهمیت صنایع دستی و تأثیر فرهنگی آن در تاریخ ایران مطرح کرده است، باتوجه به نزدیکی به نوروز باستانی و سفرهای نوروزی مردم به شهرهای مختلف، برای آشنایی بیشتر با میراث فرهنگی کشور عزیز ایران، متن کامل این سخنرانی برای نخستین‌بار منتشر می‌شود.


بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج و العفیه و النصر وجعلنا من انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه

سلام علیکم. بسیار مایه‌ی مباهات، خرسندی، غرور و افتخار است که در محفل شکوهمند و صمیمی، پر از معرفت و شناخت، دانش و فن و ذوق و سلیقه و محبت و عشق هستیم. پیشاپیش عرض می کنم که بر اساس علاقمندی شما دوستان و اصرار جناب آقای هاتفی... ما دعوت کردیم از آقای دکتر حمدی نژاد که در این نشست حضور داشته باشند ایشون هم بسیار مشتاق بودند که در این نشست حضور داشته باشند اما فرمودند که چون چیزی به انتخابات نمونده من مایل نیستم که یک نشست صمیمی علمی هنری رو خدای ناکرده با شائبه‌ی فعالیت انتخاباتی بخواهم مخدوش کنم به همین دلیل فرمودند که من دلم با شماست اما در این جلسه اجازه بدید من حضور نداشته باشم انشالله در ادامه‌ی خدمت در یک جلسه دیگری مستقلاً در خدمت شما خواهم بود.

عرض بنده به محضر شما بزرگواران، مردان و زنان پژوهشگر، اندیشمند، استاد، دانشجو، هنرمند، خلاق و آفریدگار هنر و علم در حوزه ی صنایع دستی و هنر های سنتی ذکر نکاتی است، نخست اینکه صنایع دستی و هنرهای سنتی جلوه‌ی مهم و تعیین کننده‌ای از زندگی ماست، تصویری از زندگی ماست، بخش مهمی از هویت ماست، از شخصیت ایرانی است. کسانی که صنایع دستی و هنرهای سنتی را شغل می‌دانند خلاف نمی‌گویند، درست می‌گویند اما تعریف آنها تصویر کردن آنها از صنایع دستی، یک تصویر در سطح پایین و نارسا است. صنایع دستی به دلیل نوع ساختارش از نقطه نظر اقتصادی، سرمایه‌گذاری، امکان اجرایی و عملیاتی و خیلی مسائل دیگر و مواد اولیه و گسترش انواع افراد و سلایقی که می‌توانند با آن مسائل ارتباط برقرار بکنند یک صنعت مؤثر کار آفرین و شغل ساز است، قدرت اقتصادی خیلی بالایی هم دارد ولی عرض بنده چیز دیگری است و این نکته بسیار مهم است که دوباره به آن اشاره خواهم کرد. اما عرض بنده چیز دیگری است، این است که صنایع دستی ما به مراتب بالاتر از یک شغل هست. وجه مهم زندگی ماست، هویت ماست، فرهنگ ماست، باور ماست، اندیشه‌ی ماست، آرمان ماست. تصویری از روح انسانی ماست. صنایع دستی پرچم پر افتخار کاروان ایرانیان است.

این را نه فقط برای ایرانیان بلکه برای بسیاری از ملت های دنیا هم همینگونه است که البته ملت ایران در این جهت گوی سبقت را از تمام ملت های دنیا ربوده است. اون ظرفیت فرهنگی ملی ما در مقیاس جهانی است. نمایشی از زنده بودن ملت ماست. قیمت این چقدره؟ حساب کنید. اگر صنایع دستی ما می‌تواند تصویری روشن از آرمان ما بدهد، از علم ما بدهد، از قدرت خلاقیت، ذوق و احساس ما بدهد، عشق وجودی ما را به ما یاد آوری کند، عاشق‌پیشگی یک ملت را به ما یادآوری کند و بتواند در این حوزه‌ها و در مقیاس جهانی، ایران را بر صندلی اول بنشاند؛ این قیمتش چقدره؟ یعنی یه حوزه‌ای باشد اولاً ذی‌قیمت و پر قیمت بعد در همین حوزه‌ی ذی قیمت و پر قیمت، فرصت بسازد.

اگه پرچم ایران بالاترین پرچم باشد در دنیا، این قیمتش چقدره؟ چقدره؟ خوشبختانه سرزمین ما اونقدر آدم‌های ارزشمند بلند قامت دارد که هنوز که هنوز است قامت این افراد از دور دست معلوم است. این خاک هنر است این و آب معجزه می کند، برای تربیت زنان و مردانی که نه فقط افتخار روستا و شهر و کشورشان‌اند بلکه افتخار جهان‌اند نه تنها افتخار روزگار خود در جهان‌اند بلکه بعد هزار سال هم هنوز افتخار جهان‌اند. در این سرزمین آدم‌هایی با این مقیاس زیاد داریم ولی متاسفانه چون زیاد داریم از این افراد، قدرشناسی نمی‌‌کنیم. یه نمونه بگویم بنده صبح از سفر برگشتم تا دیروز در محوطه‌ی مرکز بین‌المللی وین که نهادهای عمده‌ی جهانی در این مرکز حضور دارند مثل مقر اروپایی سازمان ملل، مثل صندوق اوپک، مثل کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی جهانی، مثل آژانس بین‌المللی اتمی و چند نهاد مهم بین‌المللی دیگر در مرکز بین‌المللی وین مستقر هستند. ایران عزیز ما، جمهوری اسلامی ما امروز افتخار می‌کند که توانسته است در دیروز روزی 19 خرداد ماه، 12 ژوئن با اجازه‌ی مسئولان این مرکز بین‌المللی و به مدد تلاش ایرانیان خارج از کشور مستقر در همین سازمان و تلاش ما و همکاری سازمان ملی میراث فرهنگی و صنایع دستی دیروز پرده‌برداری و رو نمایی شد از یک اثر معماری ترکیبی پیش و بعد از اسلام، یک چهار طاقی، نماد چهار سوی عالم، هم معماری هخامنشی دارد، هم معماری اسلامی دارد، در محوطه‌‌ی این مرکز بین‌المللی تأسیس شد در ایران ساخته شد و به آنجا انتقال پیدا کرد. این چهار طاقی زینت گرفته است با تندیس پیکر چهار شخصیت برجسته ایرانی که شخصیت جهانی هستند حتی پس از صدها سال؛ بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و حکیم خیام بزرگ (تشویق) و این مجموعه نامگذاری شده است به نام نخبگان که جهان بداند باید بداند، بیش از آنکه امروز بداند. نسل‌های مختلف جهانی باید بدانند که ایران عزیز و سرافراز در هنگامه‌ی تاریخ نقشی که آفریده است همواره فراتر از مرزهای خود در خدمت به کل بشریت آدم بوده است. این چهار شخصیت از میان صدها شخصیت بزرگ ایرانی توسط تیمی از پژوهشگران ایرانی انتخاب شده‌اند.

کسانی انتخاب شدند که دامنه‌ی فعالیت علمی آنان و تأثیری که در بنیانگذاری علمی و توسعه‌ی آن داشتند در سطح بین‌المللی آشکارتر بوده است و این‌ها در این زمینه شهره‌تر از بقیه بوده‌اند وگرنه دانشمندان در ایران بسیارند. دنیا باید بداند که هر کدام از این چهار نفر هر کدامشان اگر به ملتی تعلق داشته باشند برای عظمت و افتخار آن ملت کافی است که فقط در تاریخ یکی از این‌ها را تربیت کرده باشند. چنان که شنیده‌اید که برخی در تلاشند که بگویند این‌ها، یک روز ابوریحان را می‌گویند، یک روز زکریای رازی را می‌گویند، یک روز بو علی را می‌گویند... که بگویند این‌ها از ملت ما هستند. اما امروز در محوطه‌ی مرکز بین‌المللی وین این کوشک نخبگان، این چهار طاقی با چهار شیر ایرانی در عرصه‌ی علم، معرفت، محبت و عشق به دنیا نگاه می‌کنند تا دنیا از نگاه این‌ها الهام بگیرد.

این افتخار بزرگ ملت ایران است. شما خوب می‌دانید که جامعه‌ی جهانی مشتاق تعامل ایرانی است. مردم در دنیا به ایرانیان عشق می‌ورزند. برای اینکه سابقه‌ی درخشان ایرانی را می‌دانند که در دور دورهای تاریخ پایه‌گذار تمدن بشر هستند. دانش بشری مرهون سنگ بنای ایرانی است. پس از اسلام نقش مؤثر ایرانیان به عنوان یک ملت در برابر نقش ده‌ها ملت دیگر در فرهنگ و تمدن اسلامی به قدری بارز و برجسته است که امروز هیچ اندیشمندی نیست که منکر این باشد که سهم ایرانیان در بنیانگذاری فرهنگ و تمدن اسلامی به مراتب و به تنهایی در برابر تمام سهم‌های دیگران، خودنمایی می‌کند. مشکل ما با دنیا نیست، مشکل ما با ملت‌ها نیست، مشکل ما با مردمان نیست. مشکل ایران با مشتی قدرت‌طلب ستمکاری است که روزگار آنان بر بستری ناسالم و از روی ستم می‌گذرد. گسترش عدالت یعنی دادن فرصت‌ها به همه‌ی ملت‌ها در دنیا، بساط آن‌ها را در معرض خطر قرار می‌دهد. این همه هجمه به ما، به ملت ایران برای چیست؟ برای این است که یک ملت ایران می‌تواند نقش بسیار بسیار مؤثری در بیداری دنیا داشته باشد. می ‌تواند مایه‌ی آگاهی ملت‌های بزرگ، متنوع و مختلف در دنیا باشد این همان است یعنی جایی برای زورگویان باقی نمی‌ماند. نگرانی قدرت‌های بزرگ از ایران به خاطر بمب هسته‌ای نیست، معلوم است که دروغی ساخته‌‎اند. آن‌ها نگران این هستند یک ملتی که به پا خاسته‌اند و رو به افق‌های روشن دارند، قله‌های بلندی را رصد کرده است که می‌خواهند به آن‌ها دست پیدا بکنند، این حیثیت و آبرویی برای آنان که همه را از خود می‌دانند و همه را موظف به تبعیت از خود می‌دانند باقی نمی‌گذارد.

آن‌ها نگران حضور و تعامل ایرانیان در عرصه‌ی بین‌الملل هستند. بعد آن‌ها می‌گویند ملتی انقلاب کرد، برای چی انقلاب کردی؟ انقلاب کردیم که مرزهامون رو وسیع کنیم؟ نه. ما انقلاب کردیم که به مردم دنیا زور بگوییم؟ نه. ما انقلاب کردیم برای آنکه وضعیت نامطلوب پیش از انقلاب ما پاسخگوی شایستگی‌های ما نبود. جایگاه ما در عرصه منطقه و جهان با جایگاه مطلوب ایرانی فاصله داشت. این فاصله اونقدر زیاد بود که نمی‌توانستم با ریفورم و اصلاحات کوچک آن را تغییر بدیم. لازمه‌اش یک تحول بزرگ بود در یک زمان کوتاه که در تعریف به آن دلتای تغییرات به دلتای زمان، دلتای زمان کوچک‌تر می‌شود و دلتای تغییرات بزرگ‌تر می‌شود. ما انقلاب کردیم به جایگاه شایسته‌ای که خودمان در عرصه‌ی ملی منطقه‌ای و بین‌المللی دست پیدا کنیم. دشمنی با ما به خاطر این است که معادلات قدرت موجود را نپذیرفتیم، در اوج عزت، این خیلی بد است که. این خیلی زشت است که دستی در قدرت پیدا بکنیم و حزب ما و ... افتخارات ملت ما را به این سادگی ارزان ارزان بفروشیم و بلکه منکر شویم. بنده جانشین رئیس‌جمهور هستم در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در این دوره برای اولین بار ایرانیان در دنیا مورد توجه دولت قرار گرفتند. ما 26 همایش بزرگ با حضور ایرانیان برگزار کردیم. در امریکا در کانادا در اروپا، در آسیا در اقیانوسیه و بعد هم کنگره بزرگ ایرانیان رو در همین جا برگزار کردیم با حضور بیشتر از 800 نفر از ایرانیان خارج از کشور.

این حرف همه‌ی ایرانیان خارج از کشور است که پیش از این و در ابتدای دولت نهم ما از ترس فشارهای سنگین تبلیغاتی هویت ایرانی خود را مخفی می‌کردیم. آشکار نمی‌کردیم. چرا که فشار زیاد بود اما امروز آشکارا و هویدا نام و عنوان و هویت ایرانی خود را فاش می‌گوییم با صدایی رسا. خود را ایرانی معرفی می‌کنیم. افتخار می‌کنیم که ایرانی هستیم. این حق ملت ایرانه. (تشویق)

امروز این افتخار را داریم. مرکز بین‌المللی وین جای بسیار بسیار مهمی است اگر چند محل در دنیا نام برده شود بعد از مرکز سازمان ملل در نیویورک این مهم ترین جایگاه بین المللی امروز آنجاست. به شما می گویم یک نماد صلح وجود دارد که ژاپنی ها درست کردند اونم اسم ژاپن نیست یک نماد صلح هست. یک نماده... اما کوشک نخبگان، چهار طاقی ایرانی با چهار شیر ایرانی در چهار سوی نماد عظمت ملت ایران در عرصه ی بین الملل هست و از این به بعد همه ی آدم های اندیشمند و فرهیخته و مسئول و تعیین کننده در دنیا و گردشگران فراوانی که از همه ی دنیا به اونجا سفر می کنند... نام ایران را، هیئت ایران را، جمال ایران را، جلال ایران را، معرفت ایران را، عشق ایران را در اونجا می بینند. این اثر ماند برای همیشه ی تاریخ و غیر قابل تغییر است هیچ کس دیگر نخواهد توانست و دیروز در مراسمی که برای رو نمایی از اثر برگزار شد میزبان مشترکاً مرکز بین المللی وین و جمهوری اسلامی ایران بود و حالا مرکز بین المللی وین این اثر متعلق به خود و متعلق به دنیا می داند. دنیا از این به بعد روشن تر و راحت تر خواهد دانست که ایران چیست، کیست. مرد و زن ایرانی کیست. از این پس در تعامل جهانی ایرانیان باید نقش آفرین‌تر باشند.

اما دوستان عزیز این مال شخصیت های فرهنگی برجسته ایست که در طول تاریخ در سرزمین ایران برای انسانیت فرصت یافته است و رشد کرده است و بالنده شده است اما صنایع دستی ما هنر های سنتی ما یک موضوع کاملا متفاوت است... پتانسیل های فراوانی در حوزه هنر های سنتی و صنایع دستی داریم... داشتیم داریم و انشالله در آینده بیشتر وجود خواهد داشت. با برنامه ریزی شایسته و حمایت از هنر و این صنعت که این ها در نوع خودشان در دنیا بی نظیر اند. اگر خوب برنامه ریزی بکنیم و فرصت ایجاد کنیم و میدان بدهیم و ارزش گذاری کنیم و حمایت بکنیم، فرزندان شایسته ای در فردا و فردا های دیگر در این سرزمین در این عرصه خواهند آمد که نظیر آنها را جهان ندیده باشد. اما سخن من تنها این عناصر بی نظیر نیست. هنر سنتی ما، صنایع دستی ما یک جریان فراگیر هنری علمی فنی در همه سرزمین ما است. اگر در اونجا دانشمندان برجسته ای نام ایران را با افتخار یاد می کنند و پرچم ایران را به احتزاز در می آورند، هنر صنایع دستی ما، هنرهای سنتی ما، هنر صنعتی ما نشانه ی اوج عظیم پیشرفتی که در اقشار مختلف جامعه ی ما در شهر ها و روستا ها... شمال، جنوب، مرکز، غرب و شرق... جایی نیست که استثنا باشد... در همه جا. معنای خیلی بزرگی داره این علامت یک چیز عظیم است. که شما ملتی سراغ دارید که دامنه ی هنر تا اندرون خانه ی همه نفوذ کرده است. قیمتش چنده؟ تو همه ی خانه ها هست. الان چرا نباید باشه؟ معناش این است که هر خانه ی ایرانی می تواند محل تولد، رویش و بالندگی هنر ایرانی باشد. این ظرفیت عظیم کشور است. این امر یک خود آگاهی ملی پدید می آورد، یادمان باشد اینجا گلستان است و این خاک حاصل خیز است. پدران، مادران ما باید برای هنر بچه هایمان فکر کنیم. خط و هنر کم نیست. خوشنویسی کم نیست. نقش آفرینی ها بر روی کاغذ، بر روی بوم، بر روی دیوار، بر روی شیشه، بر روی سنگ... کم نیست. باید تلاش کنیم باید فرصت ایجاد کنیم باید فرهنگ سازی کنیم که هیچ عنصر ایرانی نباید فاقد حداقل یک جلوه ی هنری نباید ایرانی ای داشته باشیم که فاقد یکی از مسائل فرهنگی ایرانی باشد. این ظرفیت ملت ماست، این نماد ملت ماست، این هویت ملت ماست و اما هنر موجبات غنای زندگی ماست. در هنر میشه عشق را نشان داد. میراث معنوی ما را هنرهای سنتی ما و صنایع دستی ما در طول تاریخ از گزند هر چیزی نگاه می دارند و حفظ می کنند.

هنر صنایع دستی ما با هنر صنعتی ما می شود اندیشه های ایرانی رو تبیین کرد. دنیا می تواند از این طریق، عمق نگاه ملت ایران رو تبیین و تحلیل کنه. خیلی مهمه و خیلی قیمت داره. حمایت از صنایع دستی، حمایت از هنر های سنتی که ابعاد متنوع و گوناگون دارد و به جهات مختلف باید انجام بشود که یکیش اشتغال است. یکیش افزایش درآمده سرانه در کشور است، خودکفایی خانواده ها، پشتوانه ی اقتصادی مردم ما در روستا ها و شهر هاست. مانع مهاجرت روستاییان به شهر می شود. موجب رونق گردشگری کشور می شود. میراث فرهنگی رو ارزشمند تر می کنه. دامنه ی اندیشه ی ایرانی رو عمیق تر می کنه. ذوق و عشق و لطف و همه ی این چیز ها رو در ایرانیان افزایش میدهد. یکیش هم این است که این پرچم مشترک جامعه ی ایران است. من بحثم رو همین جا به پایان می برم خوشبختانه حرکت خوبی در جهت احیا و توسعه ی صنایع دستی آغاز شده است. با گزارشاتی که وجود دارد و اسنادی که در دست هست امیدوار شدیم شیب نزولی صادرات هنر و صنایع دستی به کنترل رسیده است و امیدوار هستیم که مثل سال 87 در سال 88 هم سیر صعودی رو برای صادرات صنایع دستی داشته باشیم ضمن اونکه آقای دکتر صحراییان اشاره کردند، رشد صادرات صنایع دستی از طریق گردشگران بوده است و چون گردشگری بین المللی ما رو به توسعه است و من از همه ی ایرانیانی که سفر می کنند به خارج از کشور استدعا می کنم موضوع صادرات صنایع دستی ولو بسیار کم.... تبلیغ کنند.... و به پیشنهاداتی که مطرح شد باید رسیدگی شود. ما امیدوار شدیم. از نظر ساختاری، دولت برنامه ریزی خوبی رو شروع کرده است. مشکل ما در صنایع دستی و فرش این است که ما یک ساختار متحد یکپارچه از تولید تا مصرف... تا بازار خارجی و داخلی در فرش و صنایع دستی نداریم عمده ی تولید کنندگان صنایع دستی و فرش ما بر اساس نگاه بازار انجام نمی شود، بر اساس سفارش نیست.

ما قدرت تولید انبوه در مدل های یکسان را در بطن بازار نداریم. من از بازار فرش ایران که مهم ترین آنها در هامبورگ آلمان بود از تک تک انبار های فرش بازدید و با تولید کنندگان گفت و گو کردم. فرشی که در چین و پاکستان تولید می شه در مدل فرش ایرانی این ها رو عمدتا تجار فرش ایرانی الان آنجا راه انداختند. پاکستانی ها و چینی ها نیستن. سفارش ایرانی هاست. خریدار وقتی سفارش میدهد از فرش ایرانی همون یک دانه است و فرد دیگری چیز دیگری می بافد. ما تولید انبوه نداریم و کارگاه های با جمعیت بزرگ نداریم که تولیدات سفارشی انجام بدهند. مثال زدم رابطه ی تولید تا مصرف داخلی و خارجی یک رابطه ی منطقی نیست، یک پیکر واحد نیست. مدیریت روشنی وجود ندارد. در دورانی هم که دولت وارد شد بعد سازمان صنایع دستی و بعد شرکت صنایع دستی درست شد به جای آنکه یک سازماندهی در بخش خصوصی انجام بشه و کار در دست مردم باشه... این کار انجام نشد و ضرر زیادی به بازار صنایع دستی و بازار فرش وارد کرد. غلطه. امروز برنامه هایی رو در سفر های پر برکت استانی انجام داده است. در بسیاری از شهر های ایران مصوب دولت هست و مطالعاتش انجام شده و برنامه ریزی اجرایی داره انجام میشود و هم شهرک صنایع دستی در مراکز استان داشته باشیم و هم بازارچه های صنایع دستی با پشتیبانی دولت با تصدی بخش خصوصی و همکاری بخش عمومی و شهرداری ها ایجاد بشه. تولید کننده ی ما اساساً نباید به فکر بازار باشد از این جهت که در دغدغه ی بازار نداشته باشد و گرنه باید استفاده شه بازار ایجاد کنه. ولی دغدغه ی بازار نباید داشته باشه. دغدغه ی فروش نباید داشته باشه که یه محصولی که چند ماه طول می کشه تولید شود، همان یک محصول را نگران باشه که چقدر وقت باید بگذارد که این را به فروش برسونه که این کور می کند راه تولید و خلاقیت و صنایع دستی را. ما باید راه های درمان صنایع دستی رو در بازار داخلی که پیشنهادات خوبی هم شد... باید این رو در سطح داخلی و در سطح بین المللی عرضه بکنیم. بازار های صنایع دستی رو باید به تعداد زیاد در مراکزی در داخل کشور ایجاد کنیم. خوشبختانه با برنامه ی توسعه ی گردشگری ای که داریم و فروردین ماه سال 88 تا فرودین ماه 87 در حالی که کاهش گردشگران در تمام دنیا وجود دارد اما ما رشد 16 درصدی گردشگر خارجی به داخل داشتیم. این ها به ما نوید می دهد که باید از این ظرفیت استفاده کنیم. باید انواع تولیداتمان را در معرض قرار بدیم. ظرفیت های نمایشگاهی داخلی و خارجی مون خیلی مهم هستند. امروز بسیار بسیار بده که ما با این ظرفیت در دنیا در شهر های مهم دنیا نمایشگاه ها و فروشگاه های دائمی صنایع دستی نداشته باشیم. خیلی بده.

انشالله به شرط تداوم همت بنا داریم که حداقل در 50 شهر مهم دنیا با پشتیبنی دولت و تصدی گری بخش خصوصی و همکاری بخش عمومی بتوانیم نمایشگاه ها و فروشگاه های دائمی صنایع دستی داشته باشیم و ارزش افزوده ی واقعی برای صنایع دستی تا تولید برود تا انگیزه های تولید رو افزایش بدهیم و این کار شدنی است. مشکل ما این است که تولید کنندگان ما از توان اقتصادی ضعیفی برخوردارند. تولید کننده ی ما یک انسان عاشق عالم هنرمنده و این توان اقتصادی ندارد. حلقه هایی که باید از تولید، حمایت و پشتیبانی کنند در کشور ما ضعیف عمل می کنند. خوشبختانه الان شرکت های سرمایه گذاری در میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده تا به عنوان یک طب با بهره مندی از منابع مالی مورد نیاز اعم از بخش خصوصی و بانک ها بتونه یک رونق سریع و سنگین برای بازار داخلی و خارجی صنایع دستی ایجاد کند. ارزش گذاری به هنرمندان با تجلیل و تکریم نه با نمایش. واقعاً تجلیل و تکریم واقعی. کسانی که وارد این صنعت می شوند باید آینده ی آنان تضمین شود، اگر نشود نباید انتظار داشت که فرزندان ما رو به این صنعت بیاورند. این الان واقعا در وضعیت مناسبی نیست. کسی که وارد این صنعت بشود باید نسبت به آینده ی خود تضمین داشته باشد باید امیدوار باشد. باید در جامعه محترم شمرده شود نه فقط در لفظ و ادبیات بلکه از نظر اجرایی و عملیاتی.

انشالله با احیای حتی آن بخش از صنایع دستی که اکنون تقریباً به انقراض کشیده شده است باید احیا شود و برای آن کارهایی برای ان منظور دست اجراست. باید با دقت شیبش را عوض کنیم تا به اوج برود و بقیه ی رشته های صنایع دستی رو هم باید پشتیبانی بشود. من بیش از این مصدع شما نیستم با برنامه ای که اکنون سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری دارد ما بسیار امیدوار هستیم که روند اعتلا و اوج صنایع دستی مردم عزیز کشورمون و به ویژه همه ی پژوهشگران، اساتید دانشگاه و نخبگان هست را باید در یابند. این کار هنوز به همکاری هنرمندان، پژوهشگران و اساتید فن و دانشگاه میشر نشده است. من دعوت می کنم از همه ی پژوهشگران از همه ی اندیشمندان، از همه ی سرمایه گذاران که برای اعتلای کشور ما در حوزه ی صنایع دستی سرمایه گذاری کنند. تمام تلاش ما این خواهد بود که انشالله در دور بعد و ادامه ی توفیق خدمت بنای ما این هست که نقطه ی مشترک افراد دولت با افراد مؤثر حوزه و فعال در بخش نظری و در بخش اجرایی صنایع دستی یک نشست مشترک تخصصی رو انشالله داشته باشیم تا با مجموعه ای پیشنهادات افراد صاحب نظر در صنایع دستی اگر لازم باشد به عنوان مصوبه ی دولت اگر نیاز به قانون داشته باشه به صورت لایحه به مجلس ارائه بده تا انشالله ما بتونیم استراتژی کلان را با یک برنامه مناسب میان مدت برای احیا و گسترش صنایع دستی و به احتزاز در آوردن هر چه بیشتر پرچم پر افتخار مردم ایران در عرصه های بین الملل داشته باشیم. والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته    
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: