به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۰۰
تاريخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
دبیر کل حزب اصلاحات در گفت‌وگو با خردادپرس:
حضور رئیسی و روحانی دوقطبی خطرناک را ایجاد کرده است/ با شارلاتان بازی سیاسی برای حذف افراد تلاش می‌کنند/ واکنش اصلاح‌طلبان به نامه مشایی شتاب‌زده بود
به نظرم دوستان اصلاح‌طلب در پاسخ به این نامه و در عکس‌العمل نسبت به این نامه شتاب‌زده عمل کردند و ای کاش یک مقدار در متن نامه آقای مشایی یک تعاملی می‌کردند و متن را به دقت می‌خواندند که بفهمند ایشان گله کرده است.
محمد زارع فومنی دبیر کل حزب مردمی اصلاحات و مدیر مسئول روزنامه صدای اصلاحات در گفت‌وگو با خردادپرس با تأیید قطعی حضور خود به عنوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری درباره حضور حمید بقایی در عرصه انتخابات گفت: من از حضور همه افراد استقبال می‌کنم، ما کشور آزادی هستیم و همه آزادند که کاندید شوند و مردم هم آزادند انتخاب کنند، من حضور همه کاندیداها را به فال نیک می‌گیرم، هر کسی احساس خدمت می‌کند باید فضا برایش باشد.


* تخریب کاندیداها از جمله بقایی درست نیست
وی در پاسخ به این سوال که چرا جمعی از اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نسبت به حضور بقایی شروع به فضای تخریبی کرده‌اند و پیشداورانه در جایگاه شورای نگهبان تصمیم‌گیری کرده و از رد صلاحیت بقایی خبر می‌دهند اظهار کرد: تخریب هر کاندیدایی از جمله آقای بقایی درست نیست، ما اگر واقعاً حرفی داریم باید اجازه دهیم افراد حرفشان را بزنند، نمی‌توان قصاص قبل از جنایت کرد، این بی انصافی است.

* با حضور رئیسی و روحانی آپارتاید سیاسی شکل گرفت
دبیر کل حزب اصلاحات همچنین به دوقطبی شدن انتخابات اشاره کرد و گفت: الان فضا از دوقطبی خارج شد، به نظرم فضا دوقطبی شد و آپارتاید سیاسی شکل گرفت. با حضور آقایان رئیسی و روحانی فضای بسته انتخاباتی ایجاد شد و همانگونه که مقام معظم رهبری تأکید کرده بودند باوجود اینکه به عدم ایجاد فضای دو قطبی تأکید شده بود اما با آمدن این دو فرد دوقطبی خطرناک ایجاد شده است.

* احمدی‌نژاد می‌توانست دوقطبی را بشکند
وی افزود: معتقدم جریان سومی باید باشد که این دوقطبی را بشکند و من معتقدم اگر احمدی‌نژاد می‌آمد می‌توانست این دوقطبی را بشکند. حضور آقای احمدی‌نژاد می‌توانست فضای جامعه و انتخابات را گرم‌تر کند و در پیش‌برد انتخاباتی حداکثری موثر باشد با این حال شاهدیم که فضای انتخابات دوقطبی شده و برخی گروه‌ها نیز به این فضا دامن می‌زنند.

* به شما چه ربطی دارد که شورای نگهبان رد صلاحیت می‌کند؟
فومنی با بیان اینکه فضای دوقطبی به انتخابات آینده ضربه می‌زند درباره حضور کاندیداهای مختلف از جمله حمید بقایی گفت: همه باید استقبال کنیم از آمدن افراد، هر کسی بتواند خدمت کند، به هیچ وجه تخریب نکنیم، واقعاً چرا برخی می‌گویند شورای نگهبان رد صلاحیت می‌کند اصلا به شما چه ربطی دارد که رد صلاحیت می‌کند؟ اساساً شاید بنده آمده‌ام تا شورای نگهبان من را رد کند.

* با شارلاتان بازی سیاسی برای حذف افراد تلاش می‌کنند
مدیرمسئول روزنامه «صدای اصلاحات» با اشاره به اینکه برخی با شانتاژگری و شارلاتان بازی سیاسی برای حذف دیگران تلاش می‌کنند گفت: با حذف هرکسی مخالفم چه چپ چه راست و غیره.

* واکنش اصلاح‌طلبان به نامه مشایی شتاب‌زده بود/ نامه نکات مهمی داشت
وی همچنین درباره نامه مشایی به رئیس‌دولت اصلاحات توضیح داد و اظهار داشت: نامه آقای مشایی را کامل مطالعه کردم، ایشان نکاتی را گلایه‌وار مطرح کرده و از فضای تخریبی که اصلاحات برای احمدی‌نژاد و اطرافیان ایشان ایجاد کرده گله‌مند بود. نامه ایشان درددلی بود که مطرح شده و اصلاً اشکالی هم ندارد.

این فعال اصلاح‌طلب در پاسخ به بدگویی‌هایی که نسبت به این نامه‌نگاری منتشر شد نیز توضیح داد و با بیان اینکه واکنش‌ها شتاب‌زده بود گفت: ما در این انقلاب همه با هم برادریم. به نظرم دوستان اصلاح‌طلب هم واقعاً در پاسخ به این نامه و در عکس‌العمل نسبت به این نامه شتاب‌زده عمل کردند و ای کاش یک مقدار در متن نامه آقای مشایی یک تعاملی می‌کردند و متن را به دقت می‌خواندند که بفهمند ایشان گله کرده است. البته بیشترین تخریب‌ها از سوی جریان اصولگرایان بوده است؛ چراکه اصلاح‌طلب‌ها موافق حضور آقای احمدی‌نژاد بودند چون فضا شفافتر می‌شد که این اتفاق نیافتاد.

وی اضافه کرد: نامه آقای مشایی به اصلاح‌طلب‌ها نکات بسیار مهمی داشت که ای کاش دوستان به آن توجه می‌کردند، درباره اینکه آقای مشایی پاسخی گرفت یا نه نیز معتقدم هر انسانی رسالت خود را باید انجام دهد. متأسفانه اخلاق سیاسی در جامعه ما زیرسوال رفته است. به خاطر اینکه کسی را بخواهند از جامعه حذف کنند حاضرند هر تهمتی را بزنند. من از نامه آقای مشایی هم استقبال می‌کنم؛ ما حتی دیدگاه‌های آقای مشایی، احمدی‌نژاد و بقایی را در روزنامه خودمان منتشر کردیم و این رویکرد را نسبت به جریانات دیگر هم داریم.

* نظام اجرایی کشور را به هم خواهم ریخت
فومنی درباره حضور خود در انتخابات نیز گفت: تخریب‌های زیادی نسبت به حضور من صورت گرفته است حتی در شبکه‌های خارجی. آمده‌ام تا تغییری در نظام اجرایی کشور ایجاد کنم. اساسا سیستم اجرایی کشور را به هم خواهم ریخت و ضریب سنی را تا سقف 50 سال خواهم گذاشت.

وی در پایان گفت: اگر به قاعده دموکراسی معتقدیم باید بدانیم همه می‌توانند کاندید شوند و همه می‌توانند انتخاب کنند.
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: