به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۱۵
تاريخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
گزارش جمهور4/ متن کامل ناگفته‌های هسته‌ای دکتر احمدی‌نژاد:
هیجان زیادی در زدن ما داشتند/ مسئولان برجام را نخواندند، اطلاع دارم!
وافق شد اما متاسفانه در داخل ایران همکاری نکردند، رئیس مجلس و برخی کسان دیگری که الان در این دنیا نیستند شروع کردند سروصدا کردن، که ای وای خیانت، خیانت! اخیرا هم که برجام اجرا می‌شد رئیس پژوهش‌های مجلس گفت «ما جلوی آن ماجرا را گرفتیم! و نذاشتیم انجام شود و به آن افتخار می‌کنیم»
به گزارش خردادپرس دکتر احمدی‌نژاد در چهارمین شماره از مصاحبه ویدیوئی با عنوان «گزارش جمهور» ناگفته‌هایی درباره مسائل هسته‌ای از ابتدای دولت نهم تا انتهای دولت دهم را مطرح کرد که تاکنون بیان نشده بود، از همین جهت متن کامل این ناگفته‌ها در زیر می‌آید:

سوال: یکی از مسایلی که مردم دنبال روشن شدن حقایق هستند، بحث انرژی هسته‌ای، اساساً چه شد که انرژی هسته‌ای به حق مسلم ما تبدیل شد؟


احمدی‌نژاد: اگر یک ملت، یک فرد و یک کشور بخواهد پیشرفت کند به دانش و تکنولوژی احتیاج دارد، و به دانش تبدیل شده به فن نیاز دارد، در بین علوم و تکنولوژی‌های گوناگون برخی علوم نقش لوکوموتیو را دارند، این‌ها وقتی حرکت می‌کنند راه را باز می‌کنند. در تکنولوژی هم دانش‌های بیو، نانو، هسته‌ای و فضا پیشرو هستند، در این مسیر پیشرفت صدها مساله حل می‌شود. انرژی هسته‌ای و فناوری آن، آن لوکوموتیو اصلی‌ها است که می‌تواند کل علوم را به دنبال خود بکشاند. ایران چهل سال پیش معاهده‌ای را قبول کرده با عنوان NPT که در واقع این معاهده ممانعت از نشر بمب هسته‌ای است اما در مقابل حقوقی به دست آورده که بتواند از دانش هسته‌ای استفاده کند، به محض اینکه انقلاب شد یک‌طرفه این را به هم زدند، دوباره تلاش‌هایی آغاز شد که ما از این حق طبیعی خود استفاده کنیم. اما به بن‌بست سال‌های 82 تا 84 خوردیم و مجددا قفل شد، یکی از مطالبات طبیعی مردم از بنده این بود که این حق استیفا شود. این حق طبیعی و خدادادی و قانونی است که از ملت سلب شده بود. همه شهرها یک حرف زدند که حق مسلم ماست. هیچ کس نمی‌تواند این حق را نادیده گرفت.

سوال: نمی‌شد کاری کرد که بدون تحریم ما به این حق دست پیدا کنیم؟

احمدی‌نژاد: در فضای رسانه‌ای حرف‌هایی می‌‎زنند که تا رقیب را حذف کنند. ما دنبال فناوری‌های مجاز هسته‌ای رفتیم و آنرا توسعه دادیم. اول به غنی‌سازی پرداختیم و بعد جلو رفتیم به 20 درصد رسیدیم و سانتریفیوژهای جدید را راه‌انداختیم که همه هم قانونی است و هیچ کس نمی‌تواند به این‌ها ایراد بگیرد. اما در موضوع هسته‌ای بهانه‌ای داشتند که طی این 15-16 سال روی همان بهانه دارند پافشاری می‌کنند آن هم فعالیت‌هایی است که در دوره‌ای که آقای روحانی مدیر هسته‌ای بودند اتفاق افتاده که آن‌ها مدعی بودند این فعالیت‌ها منحرف شده و به سمت نظامی رفته است. در موضوع هسته‌‎ای ادعاها مربوط به دوره‌ای است که آقای روحانی مسئول بوده است وگرنه ببینید قطعنامه‌هایی که چه آژانس داده و چه شورای امنیت اصلا مربوط به دوره دولت‌های نهم و دهم نیست. با این که تقریبا اصل انرژی هسته‌ای مال دولت نهم و دهم است که غنی‌سازی کردیم و به 20 درصد رسیدیم، صفحات سوخت درست کردیم، نسل جدید آوردیم و آزمایش کردیم روی این‌ها هیچ ایراد قانونی وجود ندارد. آن‌ها قبلا ایراد گرفتند، همین آقای روحانی مذاکره کرد و کلا تعطیل کردند و تعهداتی دادند به گونه‌ای که کلا ما مسلوب شدیم از حقمان. مردم خواستند این حق بازگردد. ما به آژانس گفتیم حرفتان چیست؟ آقای لاریجانی که دبیر شواری عالی امنیت ملی بود رفت با آقای البرادعی مذاکره کرد، آن‌ها 6 تا سوال صریح مطرح کردند و یک سوال مبهم، که به این مضمون بود که «ادعاهایی که آمریکا درباره هسته‌ای ایران دارد»؛ من گفتم هر سوالی صریح بود را بپذیرید، آن شش سوال را بپذیرید اما این یک سوال را خیر. اما آقای لاریجانی نظرشان این بود که نه ما حلش می‌کنیم، خلاصه هفت سوال را پذیرفتند.
آن شش سوال که همه برای دوره‌ای که آقای روحانی مسئول هسته‌ای و مذاکرات بود را ما پاسخ دادیم. که آژانس هم تاییده همه را داده و موجود است. اما درباره آن ادعا گفتم ادعا ته ندارد، با این حال ده‌ها سوال دادند و ما دوباره پاسخ دادیم تا اینکه رسید به قطعنامه‌ها. می‌گفتند چون قبلاً شما منحرف شدید باید متوقف کنید، بیایید تعهداتی را بپذیرید بعد ادامه دهید! مشکل بنده این بود که می‌گفتم ادعاهای شما درست نیست، ما حاضر نشدیم هموطنانمان را به بیگانه بفروشیم. هرچند بعدی‌های ما این کار را کردند.

سوال: یعنی شما از عملکرد آقای روحانی در زمانی که ایشان مسئول هسته‌ای بودند دفاع کردید؟

احمدی‌نژاد: ما گفتیم شما حرف‌تان درست نیست و باید اثبات کنید چون ادعا می‌کنید؛ وگرنه در دوره فعالیت ما ادعایی وجود ندارد، چون همه را با اجازه آژانس حرکت کردیم؛ ما حاضر نشدیم بفروشیم! بگوییم مال دولت قبل بوده است بگوییم قبول‌شان نداریم چه می‌خواهید تا امضا کنیم! چیزی که بعد از ما اتفاق افتاد یعنی در نزد بیگانگان علیه دولت قبل صحبت شد حتی به عنوان ابزار تهدید که گفتند اگر قبول نکنید دولت قبل دوباره می‌آید. من این را قبول نداریم چون یک ایرانی‌ام و غیرت ایرانی اجازه نداد یک هموطن را به بیگانه بفروشم. که خودمان را رها کنیم بعد هم به نام ما تمام شد. ما یک سیری را در هسته‌ای طی کردیم، در سال‌های 84 تا 86 گفتیم یک حقی داریم که باید استفاده کنیم بعد رسیدیم به مرحله صنعتی، آن‌ها هم خیلی تلاش کردند جلوی ما را بگیرند، وقتی سال 86 صنعتی شدیم یک مصاحبه کردم گفتم بسیار خوب، شما تلاش کردید جلوی ما را بگیرد، نتوانستید، حالا نمی‌توانید از چنگ ما در آوردید، گفتم تقابل را کنار بگذاریم و تعامل کنیم. و این تلاش‌ها برای بردن به فضای همکاری را ادامه دادیم.

سوال: آقای صالحی گفتند شما گفته بودید ما با آمریکایی ها مذاکره نمی‌کنیم، در این باره چه نظری دارید؟

احمدی‌نژاد: ما بردیم به سمت تعامل گفتیم همکاری می‌کنیم. تا انتخابات 88 شد یک مقدار این سیر آسیب دید، ما درباره عراق با آمریکایی‌ها مذاکره کردیم، قبلا هم درباره افغانستان مذاکره شده بود. حوادث انتخابات بعد از 88 یک مقدار کار را سست کرد بعد که دیدند خبری نیست دوباره آمدند، نه مستقیم فقط با آمریکا بلکه با آمریکا، انگلیس و روسیه و فرانسه.

سوال: 89 و 90 شنیده شد که دو مسئول از کشورهای دنیا برای مذاکره آمده بودند چه اتفاقی افتاد؟

احمدی‌نژاد: ما 20 درصد برای رآکتور تهران می‌خواستیم، نامه به آژانس دادیم گفتند نمی‌دهیم، گفتیم پس خود ما باید بسازیم. با البرادعی صحبت کردیم که این یک فرصت است، از آن طرف هم رئیس جمهور آمریکا به البرادعی پیغام داده بود که از این فرصت استفاده کنید تا مساله حل شود. البرادعی گفت مساله 20درصد را بگذاریم وسط تا مساله هسته‌ای ایران حل شود. مذاکراتی شکل گرفت، آمریکا، روسیه، فرانسه و آژانس در وین مذاکره کردند. آنجا روی تبادل بحث شد که توافقی شد تا 1200 کیلو اورانیوم ایران که می‌خواستیم تبدیل کنیم به 20 درصد این‌ها را قسمت، قسمت بدهیم به روسیه، روسیه 20درصد کند بدهد به فرانسه، فرانسه صفحه سوخت کند و به ما بدهد و این بشود آغاز تعامل تا ادعاها علیه ایران کنار گذاشته شود.

سوال: در این توافق قرار نشد تا رآکتورهای هسته‌ای ما تعطیل شود یا بتن‌ریزی شود؟

احمدی‌نژاد: ما هیچ تعهدی جز همکاری ندادیم، حقوق‌مان را کنار نگذاشتیم، حق غنی‌سازی را ندادیم، در چارچوب آژانس، حرف ما یکی بود! دوتا نیست، جلو یک چیز بگوییم پشت صحنه یک چیز دیگر! ترسی نداشتیم از بیگانگان، توافق شد اما متاسفانه در داخل ایران همکاری نکردند، رئیس مجلس و برخی کسان دیگری که الان در این دنیا نیستند شروع کردند سروصدا کردن، که ای وای خیانت، خیانت! اخیرا هم که برجام اجرا می‌شد رئیس پژوهش‌های مجلس گفت «ما جلوی آن ماجرا را گرفتیم! و نذاشتیم انجام شود و به آن افتخار می‌کنیم» در حالی که آن یک توافق بسیار مترقی بود چون هیچ تعهدی نمی‌دادیم، مذاکرات خوبی انجام شده بود بعدا یعنی در همان زمان آمریکا به روسای جمهور برزیل و ترکیه پیغام داد که شما هم در این قضیه وارد شوید. اما شرایط که عوض شد دیگر نیاز آمریکایی ها به این توافق کاهش پیدا کرد. اوایل سال 90 که شد نشست تهران برگزار شد و روسای جمهور آمدند و عین توافقی که ما کرده بودیم آمد در بیانیه. آن‌ها هم امضا کردند اما دیگر آمریکایی‌ها فکر نمی‌کردند کار به اینجا برسد و دو رئیس‌جمهور دیگر هم امضا کنند. اما اوباما نیازش به این توافق برطرف شده بود در یک زمانی نیاز داشت تا یک کاری بکند اما شرایط تغییر کرده بود. رفت به سمت دعوا. اینجا دو نکته مهم وجود دارد. ادعاهایی که آن‌ها می‌کردند هیچ ربطی به دولت ما نداشت برای دوره آقای روحانی بود، همان چیزی که می‌گویند در PMD حلش کردیم که حل نشده است. ما گناهمان این بود که اولاً بر حقوق هسته‌ای ایستادیم و ثانیاً ما نپذیرفتیم که هموطنانمان مجرم‌اند.

سوال: تحریم‌ها آیا واقعاً موثر بودند؟ چون شما می‌گفتید تحریم‌ها بی‌تاثیر است.

احمدی‌نژاد: دو دسته تحریم بود، یک دسته تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بود که اهمیتی نداشتند، مثلا می‌گفتند فلان قطعه را نفروشید. همین الان می‌بینید در برجام می‌گویند آن‌ها لغو شده اما اثری نمی‌بینید. یک حالت ایضایی داشت. اما یک دسته دوم هست که از اوایل سال 90 شروع شد و آن هم تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا و آمریکا خارج از چارچوب سازمان ملل و به صورت غیرقانونی علیه ایران وضع شد. ستون فقرات آن هم دوتا بود، یکی تحریم بانک مرکزی و یکی نفت. این هم لازم است بگویم که اول آمریکایی‌ها گفتند تحریم بانک مرکزی و انگلیس هم در اتحادیه اروپا پایش ایستاد! ما پیغام دادیم ما با انگلیس اصلا رابطه اقتصادی نداریم، انگلیس می‌خواهد سر شما را ببُرد. رفت اتحادیه اروپا تصویب نشد تا اینکه سفارت انگلیس در ایران اشغال شد و من معتقدم سفیر انگلیس درجریان بود از قبل کمااینکه دربین سفرای اروپایی گفته بود هفته بعد اتفاقی می‌افتد و ورق به نفع انگلیس بر می‌گردد. بعد از اینکه اشغال شد و کار بسیار غلطی بود و رهبری هم فرمودند، بردند اتحادیه اروپا و تحریم بانک مرکزی تصویب شد. وقتی این تحریم‌ها آمد ما با مسئولین کشور جلسه گذاشتیم حتی به مجلس رفتیم در جلسه غیرعلنی، رفتیم به خبرگان رهبری و شورای نگهبان و توضیح دادیم که این تحریم‌ها زورگویی است، خارج از روال سازمان ملل است و با قبلی‌ها فرق می‌کند کشور باید بسیج شود و جلوی این‌ها را بگیرد، حرف ما را قبول نکردند چندتا حرف زدند، یک عده گفتند این‌ها می‌خواهند جام زهر به رهبری بدهند تحریمی در کار نیست، یک عده گفتند سوء مدیریت است و ربطی به تحریم‌ها ندارد، از جمله رئیس مجلس این را گفتند که یادتان هست. از آن طرف گفتیم چندتا کار باید انجام شود اما جلوی کارها را گرفتند والا اگر می‌گذاشتند انجام شود تحریم‌ها نمی‌توانست این‌قدر روی اقتصاد تاثیر بگذارد. متاسفانه گرایش‌های سیاسی داخلی و نگاه‌های شخصی و گروهی مانع از این بود که حقیقت را ببینند فکر می‌کردند دولت را تضعیف می‌کنند، تضعیف دولت هم کار غلطی است، وقتی دولت را تضعیف می‌کنید دشمن پررو می‌شود. شما خاطرات کلینتون و حرف‌های جو بایدن را ببینید که می‌گفتند یک دولتی در ایران است که ما حریف‌شان نمی‌شویم بعدا خانم کلینتون و بایدن گفتند ما توانستیم فشارها را اعمال کنیم. بعد هم که دیگر، حالا...!
از سال 90 که من دیدم مسیری که باید در هسته‌ای جلو برویم جلو نمی‌رود، دیگر در مسائل هسته‌ای دخالت نکردم چون دیدم تاثیری ندارد و خیلی محترمانه آمدم کنار و ورود نکردم.

سوال: یکی از شعارهایی که در زمان انتخابات سال 92 از سوی رئیس جمهور کنونی داده شد این بود که سانتریفیوژها باید بگردد و چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد، آیا شما وقتی کار هسته‌ای را پیگیری می‌کردید به چرخ زندگی مردم هم فکر می‌کردید؟

احمدی‌نژاد: بیشترین حجم کارهای اقتصادی که در دولت نهم و دهم انجام شد. اگر کسی بخواهد داخل کشور را بسازد باید از موضع اقتدار بسازد. در دوره اقتدار هسته‌ای بود که ما پیشرفت‌های اقتصادی رخ داد. ظرفیت تولید سیمان و فولاد دو برابر شد. نیروگاه‌های ما نزدیک دو برابر شد. ظرفیت آب پشت سدها 45درصد افزایش یافت، راه‌ها و مدرسه‌ها و کارخانه‌ها درست شد. صادرات غیرنفتی ما از 7 میلیارد دلار رسید به 43 میلیارد. طی سی سال از 1 میلیارد شده بود 7 میلیارد، اما ظرف 6-7 سال شد 43 میلیارد که نزدیک واردات ما شد. در علم و فناوری، ماهواره فرستادیم، موشک‌ها ماهواره بر درست کردیم و غیره. ظرفیت دانشگاه‌های ما دو برابر شد.

سوال: تحریم‌ها مانع نشد؟

احمدی‌نژاد: چرا شد، سال 90 اوج تولید است، سال 91 هم مختصری تاثیر داشت. رشد منفی 6.4 دهم برای خرید نفت است نه برای سایر بخش‌های اقتصاد. اما نفت چون 40 درصد خریدش کاهش پیدا کرد این رقم را نشان داد. تا روز آخر برای مردم دویدیم، یک دولت به تنهایی چه کار می‌تواند بکند وقتی خیلی‌ها مانع می‌گذاشتند! هیچ یک را اجازه ندادند، به صراحت هم گفتند ما اجازه نمی‌دهیم و من هم گفتم خیانت می‌کنید. یا خودتان طرح بدهید شما اجرا کنید یا ما طرح بدیم اجاره کنیم و غیره، می‌گفتند سوءمدیریت است نه تحریم، بعداً شد تحریم که با همان هم رفتند برجام را امضا کردند و تعهدات سنگینی دادند. به همین خاطر اجازه نمی‌دادند به ما کار کنیم. همین الان هم حل مشکل اقتصادی با 5-6 تا طرح درست می‌شود.

سوال: در سفر به آمل یکی از هموطنان خطاب به شما گفت «به ما پاسخ بدید این برجام به نفع ملت بود یا نه اینو بگو» شما گفتید از من نپرس از مردم بپرس الان نظر شما چیست؟

احمدی‌نژاد: برجام یک سند حقوقی است و مسئولین نظام تصویب کردند و رهبری هم گفتند من پایبندم، اما در برجام یک ادعاهایی شد که مثلا تمام تحریم‌ها را بر می‌دارد، تحریم جدیدی نخواهد بود، وضع اقتصاد خوب خواهد شد، ارتباط با کشورها اصلاح خواهد شد این اطلاعات نادرست بود، بعدم که دیدیم مساله‌ای حل نشد، تحریم جدید هم کردند و مسئولین ما حاضر نشدند شکایت کنند! چرا چون خودشان وقتی مراجعه کردند به برجام دیدند ظرفیت شکایت و پیگیری حقوقی وجود ندارد. به نظرم اکثر قریب به اتفاق مسئولان ما برجام را نخواندند، اطلاع دارم! چطور می‌شود یک ایرانی بپذیرید شش نفر یک ادعا کردند علیه ما، بعد می‌گویند اختلافات را ارجاع می‌دهیم به یک شورای 5-6 نفره با رای واحد هر یک بعد هم بگوید اتفاق آرا لازم است! خب معلوم است ما همیشه بازنده‌ایم! اگر کسی این را خوانده بود امضا می‌کرد. من اطلاع دارم که 5+1 حدود 200 نفر حقوقدان آورده بودند. اما از اینور کسی نبود.
من معتقدم باید مردم را در جریان گذاشت و نظر آن‌ها را خواست چون سرنوشت یک ملت است، حالا تعهد ایجاد شده است اما اگر انتظار داشتیم از این برای ملت چیزی درآید تاحالا که نیامده است. آن روز که من پاسخ ندادم چون در حال مذاکره بودند، مثل سکوت 4 ساله من چیزی نگفتم تا در این حد که حتی بخواهند جواب من را بدهند وقت‌شان گرفته شود! اما الان دوباره در آستانه سرنوشتیم. تمام ادعاهای آن‌ها برای دوره آقای روحانی است، ما مردانگی کردیم و هزاران تهمت را همین‌ها به ما زدند.

سوال: یکی از اعضای این دولت هم در رسانه‌های خارجی گفت «آن مردی که هلوکاست را انکار می‌کرد رفت!»، نظرتان چیست؟

احمدی‌نژاد: بدانید من هرگز در مقابل بیگانه علیه هیچ ایرانی صحبت نخواهم کرد. اما در مناقشاتی که ادعاست، آدم باید هموطنش به بیگانه بفروشد؟! ولو مخالف و دشمن من باشد. این را من جوانمردی نمی‌دانم. من حاضر نخواهم بود این کار را در مقابل بیگانه بکنم حتی اگر اعدامم کنند!

سوال: درباره اینکه آقای صالحی گفتند شما با مذاکرات مخالف بودید توضیح می‌دهید؟

احمدی‌نژاد: یک جناح می‌گفتند این‌ها تندرو هستند و مخالف مذاکرات هستند و یک عده می‌گفتند این‌ها می‌خواهند دارد سازش می‌کند! یعنی هر دو جناح کشور علیه ما موضع گرفتند. مذاکره یک امر عقلانی است کسی نمی‌تواند بگوید مذاکره نمی‌کنم مگر در مواقع مقطعی. مذاکره اصل است، ما اسرائیل راقبول نداریم چون اصلش را قبول نداریم. من که از روز اول که رفتم سازمان ملل گفتم مذاکره می‌کنیم در در شرایط عادلانه. آن سال 91 که آقای صالحی آمد و گفت به من گفته‌اند برو مذاکره! زمانی بود که بیگانگان تصور کردند تحریم‌ها تأثیر گذاشته است و اعلام می‌کردند مسئولین کشور زیر فشار تحریم‌ها حاضر شده‌اند مذاکره کنند! آن موقع گفتند مذاکره، در داخل هم همه بسیج شده بودند بگویند وضع خراب است، یک را صد معرفی می‌کردند، حالا با من مخالف بودند ولی کشور را می‌زدند، پیش همه‌شان هم رفتم گفتم روی شاخه نشستید و دارید بن می‌کَنید! شما دارید کل کشور را می‌زنید اما یک هیجانی داشتند در زدن ما. آن موقع گفتم الان مذاکره کنیم یعنی باید امتیاز بدهیم. مذاکره باید در شرایط مساوی باشد. چند طرح اقتصادی است که اجرا می‌کنیم که بفهمند برآوردشان غلط است و بفهمند تحریم‌ها تاثیر نداشته اما عده‌ای اصرار داشتند نه خیر همین الان باید مذاکره کنیم. ما دنبال تعامل بودیم، اما نگذاشتند و افتخار کردند به اینکه نگذاشتند تعامل کنیم. بالاخره امتیاز هم داده شده است دیگر. من گفتم در آن شرایط مذاکره غلط است. ضمن این که آمریکایی‌ها یک پلن دارند، ضمن اینکه در 5+6 مذاکره ادامه داشت اما در مسیری که من می‌گفتم نبود! بدون پلن و نقشه بود. برجام را متنش را آمریکایی‌ها نوشتند و دوستان هم که امضا کردند.

سوال: برجام که یک سند حقوقی است اگر امروز به دست شما سپرده شود آیا این قابلیت هست که از آن به نفع ملت استفاده شود؟

احمدی‌نژاد: از هر ظرفیت مثبت باید استفاده کرد، پیشرفت کشور مستلزم بسیج ملی است و مسئولین در خدمت مردم باشد تا انرژی ملت در اختیار پیشرفت قرار گیرد. با بیگانه در داخل اتفاقی نخواهد افتاد. ماهیت آن‌ها عوض نشده است. همین الان اگر سیر انتقال ثروت ملت‌ها با سازوکارهایی به امریکا منتقل نشود یک ساله اقتصاد آمریکا فرو خواهد پاشید. بله از ظرفیت‌های دنیا باید استفاده کرد، اما محور اصلی خود ملت و توانایی‌هایشان است. نمی‌شود یک نفر آن وسط بایستد و 80 نفر به او حمله کنند! باید کمک کرد.
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: