به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۱۶
تاريخ انتشار: ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
چرا اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، از کاندیداتوری بقایی در هراسند؟
اصولگرایی و اصلاح طلبی همواره از حضور یکدیگر در انتخابات استقبال می کنند. چرا که هر کدام سبد رای مخصوص خود را دارند و حضور آنها از سبد رای دیگری نمی کاهد. دلیل این امر نیز جدایی کامل و در عرض هم بودن تفکرات این دو جریان است.
خردادپرس/ محمد پورامین: چرا اصولگرایی و اصلاح طلبی مدام بر طبل رد صلاحیت بقایی می‌کوبند و همگام با یکدیگر در پی حذف این رقیب مستقل هستند؟ مگر تفکر بقایی از نظر آن‌ها انحرافی و فاسد نیست؟ مگر اصولگرایی و اصلاح طلبی تفکر خودشان را کاملا و مطلقا از تفکرات او جدا نمی پندارند؟ مگر آنها سبد رای بقایی را گروهی اندک و بخصوص که فقط بقایی را اصلح می پندارد، نمی دانند؟ پس چرا نگرانند که حضور بقایی از سبد رای آنها بکاهد؟ چرا اصولگرایی و اصلاح طلبی از حضور یکدیگر در انتخابات استقبال می کنند اما از حضور بقایی استقبال نمی کنند؟

با این مفروضات، منطقی است که ورود بقایی به هیچ وجه نباید از سبد رای اصولگرایی و اصلاح طلبی بکاهد. چرا که از نظر آنها، تفکرات و آرمان‌های این سه جریان، به صورت کاملا جدا و در عرض هم بوده و هیچ همپوشانی بین تفکرات جریان به اصطلاح انحرافی با اصولگرایی و اصلاح طلبی وجود ندارد. پس ورود بقایی به انتخابات جز بی اعتبار شدن جریان فکری او، نتیجه دیگری نخواهد داشت .لذا اصولگرایی و اصلاح طلبی نه نتها نباید نگران ورود بقایی باشند بلکه باید از حضور او در انتخابات استقبال کنند. اما چرا این گونه نیست؟

مشکل استدلال فوق در فرض اول آن است. اصولگرایان و اصلاح طلبان به خوبی می دانند جایگاه تفکری که بقایی آن را نمایندگی می کند، کاملا جدا و در عرض تفکرات آنها نیست. بلکه تفکری کاملتر از تفکرات آنها و در طول آرمانهای آنهاست. هردو گروه خوب می دانند که تفکر بقایی ورای اصولگرایی و اصلاح طلبی و شامل همه آرمانهای مثبت هر دو جریان است. لذا ضعف خود را در برابر آن حس می کنند. این رابطه طولی بین بقایی و آنها، درست بر عکس رابطه عرضی بین خود آنها یعنی دو تفکر اصولگرایی و اصلاح طلبی است. نشانه آن این است که اصولگرایی و اصلاح طلبی همواره از حضور یکدیگر در انتخابات استقبال می کنند. چرا که هر کدام سبد رای مخصوص خود را دارند و حضور آنها از سبد رای دیگری نمی کاهد. دلیل این امر نیز جدایی کامل و در عرض هم بودن تفکرات این دو جریان است.

جریان فکری ای که بقایی اکنون پرچمدار آن است، به دنبال شکوفایی همه آرمانهای فطری انسان هاست نه بعضی از آن ها. لذا بیشتر از جریانات دیگر توانایی وحدت بخشی بین گروه های مختلف جامعه را دارد و می تواند گسست های بین آنها را پوشش دهد. این در حالی که اصولگرایی و اصلاح طلبی به دلیل اینکه هر کدام به دنبال تحقق بخشی از آرمانهای بشرند، موجب ایجاد گسست و دو قطبی بین آحاد ملت می گردند. تفکر مهندس بقایی، هم به دنبال عزت و کرامت و عبودیت انسانهاست و هم به دنبال تحقق آزادی و صلح وعدالت برای همه بشریت است. این جریان فکری به دلیل کامل تر بودن و داشتن رابطه طولی با جریانات دیگر، می تواند به راحتی سبد رای هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی را به سمت خود تغییر دهد و این نکته مهمی است که هر دو جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی به خوبی از آن آگاه و در نتیجه هراسانند. لذا از حضور یکدیگر در انتخابات استقبال می کنند اما از حضور بقایی استقبال نمی کنند!
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: