به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۳۳
تاريخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
پاسخ حمید بقایی به پرسش‌های جمعی از هنرمندان؛
هیچ تعارضی بین ارزش‌های دینی و ملی وجود ندارد
آنکه ادعای آزادی دارد از همه دیکتاتور است برعکس آنکه ادعای دین دارد از رفتارهای اخلاقی‌اش تعجب می‌کنیم. هنرمندان باید این معضلات را بازگو کنند. به جایی رسیدیم فرد می‌گوید 100 روزه مشکلات را حل می‌کنم الان می‌گوید من کی گفتم؟ یا می‌گوید خزانه خالی است. معتقدم مقوله دروغ و ریاکاری را هنرمندان پیگیری کنند.
به گزارش خردادپرس روز پنجشنبه (24 فروردین 96) مهندس اسفندیار مشایی و مهندس بقایی با حضور در جمع صمیمانه هنرمندان به سوالات و دغدغه‌های آنان پاسخ گفتند، در ادامه متن سخنان حمید بقایی درباره موضوعاتی همچون آزادی بیان، موسیقی، عدم تعارض میان ارزش‌های ملی و دینی منتشر می‌شود:

یک مقام قضایی به احمدی‌نژاد گفته بود چرا مرا وزیر دادگستری نمی‌گذاری!

سوال: درباره بحث آزادی بیان درعرصه هنر، می‌دانید سیاه نمایی از جمله کارهای نامطلوبی است که با آن بسیاری از آثار هنری قلع و قمع شده نظر شما اساسا درباره این موضوع چیست؟

بقایی: درباره بحث آزادی بیان، آزادی بیان در خیلی عرصه‌ها الان وجود دارد اما باید در خیلی از عرصه‌ها هم به وجود بیاید، در فضای مجازی خیلی حرف‌ها زده می‌شود، اتفاقا چون در فضای مجازی نظارت نیست نکات منفی زیادی وجود دارد که این‌ها در فضای عینی حضور پیدا می‌کنند در فضای مجازی توهین و تهمت  وغیره شکل می‌گیرد و به جامعه سرایت می‌کند. باید آزادی بیان باشد اما باید رعایت قانون هم باشد. باید یک فکر را مستند بیان کرد. الان ما آزادی بیان برای یک گروه خاص داریم، عرصه هنر تبلور عرصه‌‌های اجتماعی و سیاسی است. در زمانی در حوزه هنر در زمان شوروی فیلم‌هایشان به لحاظ هنری خیلی تراز بالایی داشت. ولی یک سویه بود، تقریبا همه شبیه هم بودند. یا حتی موسیقی. هنرمندی از اهالی گرجستان که بعد از یک مدت علیه نظام شوروی مخالفت کرد مقطعی که فیلم‌ می‌ساخت در حیطه فکری شوروی دائما نظام کارگری را تبلیغ می‌کرد، اما روح ندارد چون آزادی در آن نیست. آزادی بیان نباشد وضعیت ما اینگونه است. امروز شنیدم یک مقام قضایی کلی‌گویی کرده است گفته آن آقایی که در خوزستان حرفی زده به او رسیدگی می‌کنیم آیا یک مقام قضایی باید تهدید کند؟ همین آقا به من می‌گفت چرا احمدی‌نژاد مرا وزیر دادگستری نگذاشته است. کی گفته باید تهدید کنید، اگر آزادی بیان باشد خیلی‌ها به او اعتراض می‌کنند. در حوزه‌های مختلف کشور با همین قانون خیلی از مشکلات حل می‌شود. در قانون شهروندی قوه قضائیه حق ندارد هر کاری بکند از سال 83 که آیین نامه‌اش را رئیس وقت قوه اعلام کرده آن تشکیلات را تعطیل کردند. در آن قانون، خیلی از حقوق هنرمندان هم دیده شده است اینگونه نیست که هر کاری بکنند.

باید شهرک‌های سینمایی ایجاد کنیم

سوال: به رغم درخشش برخی آثار هنری به خصوص در سینما اما باید اعتراف کرد سینمای ایران هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را در عرصه بین المللی پیدا کند راهکار شما چیست برای تثبیت این جایگاه در عرصه بین الملل؟

بقایی: درباره تثبیت هنر در جهانی: این دو طرفه است هم هنری که در ایران ایجاد می شود توان حضور در عرصه جهانی دارد، هم عرصه جهانی باید به ما فضا بدهد، اما یک نگاه سیاسی هم دارد که خدای ناکرده کسانی که آنطرف هستند ما را در داخل دچار مشکل نکنند. به نظر من باید کارشناسی کرد، صد البته ایجاد زمینه‌ها و رفع موانع برای حضور در عرصه بین‌المللی از وظایف دولت است.

سوال: درباره تئاتر، وضعیت غم‌انگیزی وجود دارد، سالن‌های تئاتر خوب نیست، هنرمندان این عرصه امنیت شغلی و کاری ندارند، برخی هنرمندان برای گرفتن سالن ماه‌ها در انتظار می‌ایستند راهکار شما چیست؟

بقایی: درباره وضعیت تئاتر، چندین‌بار با آقای ایرج‌راد جلسه داشتیم ایشان می‌گفت تئاتر هنر خاصی است و اعتراض به همین سالن‌ها داشتند. حتی خودشان می‌گفتند مدارس سالن دارد اما به ما اجازه استفاده نمی‌دهند، یک طرحی پیش‌بینی شده که در آن بحث ایجاد شهرک‌های سینمایی مطرح است که با سالن‌های مختلف باید در یک کلاس بالای فنی تولید محتوای فرهنگی اتفاق بیافتد. اما با این نگاه که بستر فراهم شود، باید سرمایه گذار بیرونی کار را انجام دهد یعنی دولت مستقیم شاید نتواند خودش به تنهایی ورود کند اما در کنار شهرها باید شهرک های سینمایی ایجاد شود. اگر بشود این موضوع را در کشور خوب تبیین کرد تولیدات بهتر خواهد شد. در گذشته چندین کار انجام شد که در دولت جدید لغو شدند یکی بحث بیمه طلایی بود. حدود 5 هزار نفر بیمه طلایی شدند، یا بحث بیمه بازنشستگی را پیگری می‌کردیم که دولت عوض شد، در حوزه مسائل رفاهی هنرمندان، مسکن باید در اولویت باشد.

هنرمندان به معضل دروغ و ریاکاری بپردازند
می‌گویند مشکلات را صدروزه حل می‌کنیم الان می‌گوید من کی گفتم!

سوال: چه راهکاری برای کنسرت‌های موسیقی که این روزها در شهرهای مختلف از آن جلوگیری می‌شود دارید؟

بقایی: درارتباط با کنسرت‌ها فکر می‌کنم هیچ منعی برای برگزاری وجود ندارد؛ اما یک نکته هم دارد، ما یک بحث برگزاری کنسرت داریم و یک بحث امنیت اجتماعی، حالا ممکن است در یک مراسمی یک اتفاقی بیافتد به آن بهانه کل برنامه را زیر سوال ببرند، باید راهکار پیدا کرد، موضوع کنسرت‌ها سیاسی شده است، بعضی خوششان می‌آید کنسرت راه بیافتد و اتفاقی ییافتد تا اقدامات بعدی را انجام دهند. ما باید موضوعات روز را در مقوله هنر ببینیم. فیلم «دکتر ژیوا» از نظر من همه کمونیسم و انقلاب اکتبر شوروی را زده است، انتهای فیلم می‌گوید مشتی آزادی‌خواه انقلاب کردند و یک مشت فرصت‌طلب انقلاب را به نام زدند. یکی از معضلات کشور ما دروغ و ریاکاری است، هنرمندان خیلی در این حوزه می‌توانند فعالیت کنند. ریاکاری و دروغ بیداد می‌کند. آنکه ادعای آزادی دارد از همه دیکتاتور است برعکس آنکه ادعای دین دارد از رفتارهای اخلاقی‌اش تعجب می‌کنیم. هنرمندان باید این معضلات را بازگو کنند. به جایی رسیدیم فرد می‌گوید 100 روزه مشکلات را حل می‌کنم الان می‌گوید من کی گفتم؟ یا می‌گوید خزانه خالی است. معتقدم مقوله دروغ و ریاکاری را هنرمندان پیگیری کنند.

هیچ تعارضی بین ارزش‌های دینی و ملی وجود ندارد

سوال: چه تعارضی بین ارزش‌های ملی و دینی است، چه تعارضی با ارزش‌های دینی وجود دارد که مدام درگیریم، چرا نشده علایق مذهبی مان را در کنار علایق ملی دنبال کنیم. نظر شما چیست؟

بقایی: هیچ تعارضی بین ارزش‌های ملی و دینی وجود ندارد، این را دیگران ساخته‌اند. این غلط است که تاریخ ما را دو تکه کرده‌اند به تاریخ قبل از اسلام و بعد از اسلا،م کسانی این را به وجود آورده‌اند توده‌ای بودند. بعد این را در جوامع مذهبی رسوخ دادند. تمام انسان‌هایی که در دین حضرت ابراهیم و عیسی و موسی بودند بد بودند؟ کی می‌تواند بگوید گفتار نیک، پندار نیک حرف بدی است؟ اگر هم این موضوعات مطرح شود فوری انگ می‌زنند. معتقدم همه این‌ها یکپارچه است، ایران با مذهب شیعه قاطی شده است. بارهای ما از کوروش تعریف کردیم خیلی‌ها می‌گویید؟ می‌گوییم یک مرجع تقلید فعلی و علامه طباطبایی می‌گویند کوروش ذوالقرنین است، در دنیا هزاران مفاخر بد در وجود داشته که به آن‌ها افتخار می‌کنند «تیمور» یک خونریز است اما در ازبکستان او را می‌پرستند، دختران بعد از ازدواج سر قبر تیمور در سمرقند می‎‌روند درحالی که هیچ وجه مثبتی در او نیست بعد ما اینهمه شخصیت ارزشمند داریم که در دنیا مطرح می‌شود بعد خودمان او را تخریب می کنیم، یکی از کسانی که در دولت دهم به مکتب ایران حمله می‌کرد از توده‌ای‌هایی بود که در دستگاه‌های امنیتی کار می‌کرد و هنوز هم دارد تخریب می‌کند.

هنرمندان باید اتحادیه‌های خودشان را داشته باشند/ باید یک وزیر فرهنگ خوب داشته باشیم

سوال: رویکرد کلی شما در بحث سینما و موسیقی و نحوه تعاملتان با اهالی فرهنگ و هنر چیست؟

بقایی: خود بنده اهل گوش دادن موسیقی هستم، بسته نیست. قضیه شاستاکویچ را شاید شنیده باشید که یک آهنگ‌ساز روس بود، وقتی لنینگراد در محاصره بود، مردم از شدت قحطی مردگان خود را می‌خوردند، فشار زیادی بر مردم بود، این فرد یک سمفنونی ساخت که نظامیان آن‌رانواختند، مردم زیر بمباران آلمان‌ها بودند وقتی این سمفونی را شنیدند به سمت جبهه هجوم بردند. با یک موسیقی یک ارتش به حرکت درآمد. همین آقا هم بعداً از مخالفین سرسخت استالین و کمونیسم شد. وقتی عملیات مرصاد شده بود رادیوی خودمان موسیقی حماسی پخش می‌کرد وقتی ارتش عراق صالح‌آباد را گرفته بود گوینده می‌گفت فرزندان کوروش بشتابید به جبهه‌ها! موسیقی خیلی تاثیر دارد. کلام آخر اینکه هنرمندان در هر بخشی باید یک اتحادیه خوب داشته باشند. کی آقای احمدی‌نژاد موافق این فشارها بر خانه سینما بود؟ تا این اتحادیه‌ها شکل نگیرد نظارت خوبی هم نیست. در حوزه خبرنگاری هم باید همین کار انجام شود. هرکسی هم شکایتی دارد باید به آن کانون و اتحادیه بگوید. ما در حوزه هنر با یک قاعده‌ای باید اتحادیه‌ها و تشکل‌ها را شکل دهیم و خود این‌ها مجری کار خودشان شوند. باید یک وزیر ارشاد خوب هم داشته باشیم که هم به مبانی دینی و هم به مبانی ملی اعتقاد داشته باشد که بتواند کار کند. اتفاقا اگر کسی باشد که اعتقادات ملی قوی داشته باشد هر کاری نمی‌کند چون به غنای این فرهنگ اگاه است.
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: