به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۳۸
تاريخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
متن سخنان مهندس مشایی در حاشیه همایش ایل بختیاری:
در زمین به اقوام مختلف داریم اما در آسمان همه ما ایرانی هستیم
هل سال از انقلاب گذشته است و زندگی که امروز مردم عزیز ما دارند متناسب با آرمان‌هایی که در ابتدای ایران مطرح شد نیست. حق مردمی که انقلاب بزرگی را در ایران کردند این نیست. باید اصلاحات بزرگی در کشور ایجاد شود.
به گزارش خردادپرس روز پنجشنبه 24 فروردین 1396، مهندس اسفندیار رحیم مشایی در حاشیه گردهمایی ایل بختیاری، سخنانی را بیان کرد که متن کامل آن در ادامه می‌آید:

من خدمت بختیاری‌های سراسر کشور عزیزمان ایران و هرجایی که زندگی می‌کنند عرض ادب و احترام دارم. افتخار ما ایرانیان این است که مجموعه‌ای از اقوام خوش‌فکر، پاک، شجاع، انقلابی و مهربان باهم این کشور را در طول تاریخ ساختیم و افتخارات فراوانی را باهم به دست آوردیم. من همیشه گفته‌ام و بازهم می‌گویم که در آسمان ایران ایرانی هستیم پایمان که به زمین برسد به یکی از اقوام تعلق داریم. لریم، بختیاری هستیم، لکیم، کردیم، تاتیم، بلوچیم، سیتانی هستیم، عرب، تالش، آذری، مازنی، گیلک، خراسانی و خلاصه فارس! بنابراین این یک افتخار بزرگ است. الانم کنار درخت بهار هستیم، همه ما شاخه‌های یک درختیم. شجره پاک و طیبه بهار. من افتخار کردم امروز که دوستان به من این لباس زیبای بختیاری را پوشاندند. ما هم سند 6 دانگمان بنام لرها و بختیاری‌ها خورد امروز.

انقلاب نکردیم که یک‌بخشی که در حاکمیت و قدرت باشند

ما باید به همه احترام بگذاریم. حالا دیگر فضای جهان عوض‌شده است مردم به هم نزدیک شده‌اند ملت‌های دنیا به هم نزدیک شده‌اند. همه ملت‌ها باید به هم احترام بگذارند. الآن دیگر لر یا بختیاری بخشی کوچکی از یک سرزمین به نام ایران نیست. امروز شخصیت‌های بزرگ لر و بختیاری داریم که در دنیا شناخته‌شده هستند. خدماتشان در سطح بین‌المللی عرضه می‌شود. مردم جهان دارند از آن‌ها استفاده می‌کنند. این افتخار برای ما ایرانیان افتخار بزرگی است. من افتخار می‌کنم که ایرانی هستم که به همراه لرها بختیاری‌ها و سایر اقوام ایرانی تمدنی را در عمق تاریخ رقم زدیم. آن‌وقتی که ایرانی‌ها از یک تمدن بزرگی در دنیا بهره‌مند بودند و بخش مهمی از جهان به ایران تعلق داشت و غیر از ایرانی‌ها در یک دوره‌ای اساساً ملت شناخته‌شده مهمی در جهان مطرح نبودند. چند هزار سال گذشت تا بعداً تمدن‌ها دیگری شکل گرفتند. این را در تاریخ مطالعه کنید این افتخار است. حالا الآن چهل سال از انقلاب گذشته است حرف امروز چیست؟ چهل سال از انقلاب گذشته است و زندگی که امروز مردم عزیز ما دارند متناسب با آرمان‌هایی که در ابتدای ایران مطرح شد نیست. حق مردمی که انقلاب بزرگی را در ایران کردند این نیست. باید اصلاحات بزرگی در کشور ایجاد شود. باید تغییرات جدی در کشور ایجاد شود. باید فرصت‌ها را به همه اقوام ایرانی بدهیم. ما انقلاب نکردیم که یک‌بخشی که در حاکمیت و قدرت هستند بروند کنار و یک بخش دیگری جایشان را بگیرند. بعد ده‌ها سال هم در مسند حکومت باشند. فرصت به دیگران ندهند. این غلط است. امام ما این را نمی‌گفت. امام ما خدمت گذاری را بزرگ‌ترین افتخار می‌دانست. ما باید کاری بکنیم که جوانان این کشور از هر قوم قبیله‌ای که هستند امید داشته باشند که فردا در این مملکت وزیر بشوند. وکیل بشنوند. رئیس‌جمهور بشوند. نه این‌که وقتی یک نفر بخواهد به یک مقامی برسد حتماً باید یک حزب قوی پشتش باشند. پولدارها پشت سرش باشند. از قدرت و ثروت حمایت شود.

خون پاک سرخ نیاکان بود که در نسل‌های بعد از آنان قهرمان ساخت

فرزندان مردم بودند که خودشان را به خط مقدم جبهه‌ها فرستادند. این‌ها بودند که باجان با گوشت، پوست‌واستخوان خودشان در برابر دشمن بدخیم و بدسگال بعثی عراق ایستاند و از ایران و از جان و مال این سرزمین مردمان این سرزمین از نوامیس در برابر دشمن یک وجب از خاک این کشور را ندادند. امریکا شوروی و اروپا همه داشتند از صدام حمایت می‌کردند. میراژ مال کی بود؟ فرانسه! آوانس مال کی بود امریکا! فانتوم مال کی بود؟ شوروی! ماچی داشتیم؟ غیرت! عشق، مهر این‌ها فوری درست نمی‌شود تاریخ این‌ها را ساخته است. این مهر را تاریخ ساخته است. این عشق را تاریخ ساخته است. این در شیر مادران بوده که در تن فرزندان نشو و نمو کرد و شجره طیبه انسانیت را پرورش داد. این خون پاک سرخ نیاکان بود که در نسل‌های بعد از آنان قهرمان ساخت دلاور ساخت. سردار ساخت این مهم است تاریخ به این دلیل اهمیت دارد. برای کار بزرگ در طول تاریخ باید شیرازه آن وجود باشد آن غیرت آن حمیت و جوانمردی در طول تاریخ به دست می‌آید که ما اسم ایران را مطرح می‌کنیم و از قهرمانی‌های تاریخی حرف می‌زنیم و اسم اقوام دلاورمان را به زیبایی و قدرت بیان می‌کنیم برای این است که این دستاورد و این میراث را باید حفظ کنیم. وقتی این‌ها را حفظ کردید و عظمت تاریخی برای همه مشخص شد. وقتی پسران و دختران این سرزمین فهمیدند که به چه سرزمین و نسل و تاریخی تعلق دارند احساس بزرگی و عزت کردند آن‌وقت شما از آن پسران و دختران می‌توانید کارهای بزرگ بخواهید. چرا؟ چون بزرگ‌اند. چون بزرگ‌زاده‌اند.

امام گفت اگر مسیر درست را نرویم خداوند یک یوم‌الله دیگری می‌آورد

امروز ما ازنظر آموزش عقب افتادیم. چند صدسال است که ما ازلحاظ صنعت و علم عقب افتادیم. به خاطر سیاست‌های استعماری. به خاطر وجود مدیران نالایق. امروز هم خطر ما را تهدید می‌کند. امروز هم اگر مدیر به فکر پر کردن جیبش باشد، اگر مدیر به فکر این‌که یک چهار سال یک‌دو سال و یک ده سال بر مردم حکومت می‌کند، او هم یک‌جور دیگر کشور را می‌فروشد. او هم یک‌جوری فرصت‌ها را از بین می‌برد. باید برویم بیانات امام را نگاه کنیم. باید ادبیات امام را از ابتدا بررسی مجدد کنیم. امام با هیچ‌کس شوخی ندارد چون خدا باکسی شوخی ندارد. این امام است که گفت اگر ما مسیر درست را نرویم خداوند یک یوم‌الله دیگری  می‌آورد که در آن یوم الله همه باید بروند کنار و دوباره یک تشکیلات جدید می‌آید. باید مراقبت کنیم. ما اگر ادعای پاسداری از خون شهیدان را می‌کنیم. باید راه شهیدان را ادامه بدهیم. راه شهیدان چیست؟ مال‌اندوزی؟ پز دادن به مقام؟ سو استفاده از مقام؟ رانت؟ظلم؟ تبعیض؟ این‌ها راه شهیدان نیست! آن‌هایی که این‌جوری هستند دروغ می‌گویند. وقت آن رسیده که دروغ‌گوها را افشا کنیم.

آیا کسی که فوق‌لیسانس دارد باید در رستوران ظرف بشورد؟!

من صدایم گرفته بود قصد صحبت هم نداشتم. شما هم در این آفتاب هستید اما امیدواریم که به برکت درخت بهار... ان‌شاءالله از طراوتش استفاده کنیم. من بحثم را تمام می‌کنم. باید فرصت بدهیم امروز بسیاری از جوانان ما، فوق‌لیسانس، دکترای چقدر نامه دادند. مردم امروز از ما چه خواستند؟ امتیاز خاصی از ما نخواستند. بچه‌هاشان، جگرگوشه‌هاشان، ثمره زندگی‌شان؛ ما که می‌دانیم یک پدر برای این‌که بچه‌اش تا فوق‌لیسانس و دکترا برود چقدر خرج کرده است. از زندگی‌اش مایه گذاشته است. بخش مهم زندگی‌اش را داده برای این درس خواندن. اما امروز فوق‌لیسانس است که برای ما نامه نوشته که من در یک رستوران دارم ظرف می‌شورم! این شان یک فوق‌لیسانس است که مثلاً طراحی سازه خوانده؟ من خودم مهندسی خواندم! سخت است. وقت می‌برد. انرژی می‌برد. استعداد باید داشته باشد. آن‌وقت این استعداد باید برود ظرف بشورد دریکی از رستوران‌های اطراف شهر تهران! یعنی از لرستان، خوزستان از جای دور آماده برای ظرف‌شویی یکی از رستوران‌های اطراف شهر تهران! این برای این یاران ظلم است. منابع نفتی ما بسیار زیاد است. گاز ما بسیار زیاد است. منابع معدنی غیرنفتی ما بسیار زیاد است. ما از هرکدام این‌ها در دنیا از کشورهای ممتاز هستیم. علاوه بر این‌ها منابع انسانی ما بسیار مهم است. ایران منابع انسانی بسیاری دارد. بچه‌های ایران بااستعداد هستند. من دیدم اخیراً بعضی‌ها دارند می‌گویند ایرانی‌ها کم‌هوش‌اند، کم استعدادند کم‌ظرفیت‌اند. من برای آن‌ها تأسف می‌خورم. یا جاهل‌اند یا دارند برای دیگران کارمی کنند.

انشاءالله امیدوار هستیم به لطف خدا در 29 اردیبهشت حماسه‌ای خلق کنیم که یک‌بار دیگر مدیریت اجرایی کشور برگردد به دست مردم. زنده‌باد بهار، زنده‌باد ایران یعنی زنده‌باد ملت ایران، زنده‌باد خاک ایران، خاکی که مردان و زنان سلحشور را تربیت می‌کند. خاکی که این اقوام شجاع، پرشور و غیرتمند را تربیت‌کرده است.

Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: