به‌روز شده در: ۱۴:۴۷ - ۶ ارديبهشت ۱۳۹۶
كدخبر: ۲۹۴۳
تاريخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
حميد حامدی
ملت رسانه‌ای بجای رسانه‌ی ملی
١- سه ماه پيش لايو اينستاگرام راه اندازي شد. ده ها سال جهش ارتباطي با كمترين هزينه! لايو اينستا هر كاربر را با يك گوشي هوشمند به تمام امكانات پخش آنلاين و بروكست در فضاي نت متصل مي كند. يك شوك تكنولوژيك رويا مانند براي توسعه ويروسي ژورناليسم كه در بهترين حالت مي توان آن را "رسانه اي شدن سوژه و اجتماعي شدن" پيام تعريف كرد، امكانات پخش زنده، هر شخص گوشي به دست را به اتفاقات جهان و جهان را به اتفاقات او متصل و داستان بشر امروز را لحظه به لحظه روايت مي كند.

٢- از هفته قبل امكان #تماس_صوتي_تلگرام فراهم شد كه پيش بيني مي شود شش ماه ديگر امكان تماس تصويري و بعد از ان پخش زنده يا لايو تلگرام در دسترس قرار بگيرد. مجموعه ي اينها يعني: ظهور نسل جديد ابزارهاي ارتباطي كه بعد از ان بجاي اسم قديمي و دهن پر كن #رسانه_ملي  بايد از عنوان: ملت رسانه‌اي ياد كرد! ملتي كه با داشتن يك راديو تلويزيون چند منظوره غير دستوري شخصي و دستي، مي تواند روزگار و سرنوشت سياسي تازه اي را براي خود و ديگران رقم بزند. رسانه مدرن و شخصي سازي شده اي با بيش از صد تفاوت ماهوي و مجهز به حدود سي تكنولوژي ارتباطي صوتي و تصويري كه رسما جابجايي در قدرت رسانه داري حاكميتيِ رسميِ از بالا به پايين، به رسانه داري غير حاكميتي شخصيِ غيرِ رسميِ از پايين به بالا به عنوان يك اتفاق و حادثه ملموس فردي و اجتماعي.

٣- بايد در كنار انتظار ديدن شكل جديد و جدي اي از پخش زنده فيلمهاي كوتاه، مسابقات ورزشي، رويدادهاي خصوصي و عمومي زندگي اجتماعي افراد، در انتظار تحولات سريع و نامتوازني در زيست اجتماعي بود. چيزي كه سياست فرهنگي كشور و فرهنگ سياسي ملت مصرف كننده‌ي ابزارها را در هرجايي كه هستند و به هر ميزاني كه مصرف فرهنگي مي كنند، تحت تاثير قرار خواهد داد.

بد نيست براي تصور گوشه‌اي تغييرات آتي، اطلاعات رسمي منتشر شده شش ماه پيش اينستاگرام را مرور كنيم و حدس بزنيم امروز چه اتفاقي افتاده است و فردا چه رخ خواهد داد؟!
در پاييز ٩٥ اعلام شد:

هر ثانيه ١١٠ هزار عكس از گيت وي ايران به سمت اينستاگرام  مي رود.  با يك حساب سر انگشتي اين رقم در سال ميشه ٩٤٦٠٨٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠٠ (١٣تا صفر) يك عدد نجومي كه ايران رو به عنوان يك كشور بزرگ توليد محتوا در جهان معرفي مي‌كند و صاحب يك بازار كه متاسفانه هيچ سهم درامدي از ان ندارد! حجم ديتا و توليد محتوايي كه تحليلش قدرت آفرين است و مالكان ابزارهاي مديريت و كنترل اجتماعي را به سلطان هاي بي نشان جهان تبديل مي‌كند!

البته اين يك روي سكه است؛ روي ديگر سكه فرصتيست كه مردم براي پايان دادن به انحصار رسانه و تعيين سرنوشت خودشان بدست مي اروند:تعيين سرنوشت آنلاين.
Bookmark and Share
* نام:
ايميل:
* نظر: